GuideLee.hu – legjobb online értékelések

Teszt: okosóra Suunto 5 Peak

Erősségek
  • Navigáció
  • Az akkumulátor élettartama
  • Könnyű kialakítás
  • Az aktuálisan emelkedő/lejtő méterek követésének képessége
Gyengeségek
  • A menü mozgása nem egyenletes
  • Túl kicsi kijelző
  • Túl sötét kijelző
  • Nem támogatja a hangulatjelek megjelenítését
Értékelés
3.8/5

A megfizethető Suunto 5 Peak alkalmas azoknak, akik anélkül szeretnék figyelemmel kísérni a sportot, hogy több tízezer koronát költenének egy okosórára. A készülék elegáns dizájnnal és transzflektív kijelzővel büszkélkedhet, amely kültéri környezetben is kiválóan leolvasható.

A készülék fejlett sportkövetéssel nyűgöz le, a regenerálódási idő kijelzésével vagy például a szénhidrát- és zsírégetés becslésével. Néhány funkciónak (például az alvásfigyelésnek) azonban vannak hátrányai. Olvasson tovább, hogy megtudja, mi nyűgözött le minket ebben az okosórában, és miben lehetne még javítani.

Gyakran ismételt kérdések és válaszok

Milyen mobiltelefonokkal párosítható az okosóra?

A Suunto 5 Peak párosítható Android 6.0 vagy magasabb verziójú, illetve iOS 10 vagy magasabb verziójú mobiltelefonokkal.

Használható-e a Suunto 5 Peak kommunikációra?

Az okosóra értesíti Önt a beérkező üzenetekről és hívásokról. Ezekre azonban semmilyen módon nem tud válaszolni. Sajnos az órának problémája van az emojik helyes megjelenítésével. A bejövő üzeneteket automatikus válasz küldésével utasíthatja vissza, ez a funkció azonban csak az Android telefonok felhasználói számára készült el.

Milyen különbségek vannak a Suunto 5 Peak és a Suunto 5 között?

Az első különbség a kialakításban rejlik. A Suunto 5 Peak sokkal kompaktabb és karcsúbb, mint a Suunto 5. A Suunto 5 akár 12 napos akkumulátor-üzemidőt kínál, míg a Suunto 5 Peak 7 napot. Egy másik különbség a kijelző védőüvegében rejlik. A Suunto 5 ásványi üveggel dolgozik, a Suunto 5 Peak egy elterjedtebb poliamid opcióval rendelkezik. A tartósság is különbözik. A Suunto 5 vízálló 50 méteres mélységig, a Suunto 5 Peak csak 30 méterig. Ami a funkciókat illeti, ezek gyakorlatilag megegyeznek a két modell esetében.

A csomag tartalma és műszaki adatok

Az okosórát egy dobozban árulják, amely egy tápkábelt és egy használati útmutatót tartalmaz.

Intelligens óra csomagolása

Csak egy szíjra számíthat, amely közvetlenül az órához van rögzítve. Méretéből adódóan 12 és 20 cm közötti csuklókerülettel rendelkezik, ami a legtöbb nőnek és férfinak megfelel. Szükség esetén azonban könnyen levehető és kicserélhető egy másikra.

Paraméter neveÉrték
Pánt típusaSzilikon
EllenállásVízálló 30 méteres mélységig
Kijelző1.1" transzflektív
Az akkumulátor élettartamaAkár 7 nap
Töltési módszerMágneses tápkábel klippel
CsatlakoztathatóságBluetooth, GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BEIDOU
Operációs rendszersuunto saját
Méretek szíj nélkül43 × 43 × 12,9 mm
Súly szíj nélkül39 g

Városba és vidékre egyaránt alkalmas

A Suunto 5 Peak okosóra első pillantásra a városba és a természetbe egyaránt illő dizájnjával ragadta meg a figyelmünket. Ennek köszönhetően számos különböző alkalomra viselheted. A legfontosabb jellemzője a minimalista megjelenésű műanyag tok, amelyet egy acél lunetta egészít ki.

A Suunto 5 Peak kellemes 39 grammot nyom, aminek köszönhetően gyakorlatilag "eltűnik" a csuklón, és alig fogsz tudomást venni a jelenlétéről. Kompakt méretének köszönhetően az óra nem akadt el a mindennapi tevékenységek során vagy alvás közben. Kicsit ellentétes a helyzet például a Suunto 9 esetében, amely 81 grammot nyom.

Az óra szilikon szíjjal rendelkezik, amely egész napos viselés esetén is kényelmes érzés a csuklón. A szíj ráadásul dupla rögzítési rendszerrel rendelkezik, így biztonságosan a helyén marad (a klasszikus csat mellett a szíj végét az egyik lyukba is rögzíthetjük, így a szíj megmaradt része nem akad el sehol). A parafa kihúzható, és bármelyik lyukba elhelyezhető.

A rendszer lehetne fürgébb

Az órával való tényleges munka során eltarthat egy darabig, amíg rájön, hogy az egyes gombok mire szolgálnak. Legalábbis ez volt a helyzet a tesztelésünk során. Néhány nap elteltével azonban intuitívnak találtuk a készülék kezelését. A gombok megemeltek, és még kesztyűben is könnyen tapinthatóak. A bal oldali gombok működtetése a jobb kezünkkel sem okozott gondot.

Sajnos maga az operációs rendszer hajlamos helyenként beragadni. Ez különösen akkor történt meg velünk, amikor a kezdőképernyőre való visszatérés érdekében többször gyors egymásutánban megnyomtuk a vissza gombot. Röviden, az óra nem igazán reagál a gombnyomásokra egészen azonnal, és ez az óra egyik gyenge pontja. Hasonlóképpen, amikor megnyomjuk a gombot, amely a kezdőképernyőről a főmenübe visz, az átmenet legfeljebb 1-2 másodpercig tart.

Az okosóra és a mobiltelefon párosításához használja a Suunto alkalmazást, amely elérhető a Google Play és az App Store áruházban. A kezelőfelülete meglehetősen világos és intuitív, az alkalmazás pedig számos praktikus funkciót kínál.

A drágább és robusztusabb Suunto 7 Titanium esetében egy sokkal fürgébb Wear OS-sel találkoztunk. Ez a rendszer azonban elsősorban rosszabb optimalizálással és jóval magasabb akkumulátorigénnyel jár.

Szenzor menü

Az okosóra számos szenzorral rendelkezik az egészség és a mozgás monitorozására. Konkrétan ezek közé tartozik a pulzusmérő, a magasságmérő és a GPS. A GPS-érzékelő az, amely lehetővé teszi, hogy egyszerre 3 műholdas rendszert válasszon a pontosabb mérések érdekében. Választhat a BeiDou, a QZSS, a GPS, a Galileo és a GLONASS között (vagy használhatja az előre beállított opciót, és nem csinál semmit). A Suunto 5 rendelkezik giroszkóppal is.

Az óra nagy előnye a magasságmérő, amely valós időben (nem a telefonon végzett tevékenység kiértékelése után) képes megjeleníteni a ténylegesen megmászott és leereszkedett métereket. Így például egy hegyi túra vagy kerékpáros edzés során könnyen láthatod, hogy éppen hogyan haladsz, és mit tettél már meg. A szabadtéri sportok szerelmesei és a kerékpárosok számára ez mindenképpen üdvözlendő funkció.

Túl kicsi kijelző, sajnos érintés nélkül

Az okosóra 1,1"-es, fényáteresztő kijelzővel rendelkezik (akárcsak a Suunto 5), amely valóban remekül olvasható a napfényben, de itt véget is érnek az előnyei. Elég kicsi az órán, és van körülötte egy keret, ami szerintünk egy kicsit túl nagy. Így ha nehezen lát, nehezen olvashatja a kijelzőn megjelenő információkat.

Szobában a kijelző is túl sötét, és a viszonylag alacsony, 218 x 218 pixeles felbontás sem segíti az olvashatóságot. Hasonló minőségű kijelzőt találsz például a hasonló árkategóriájú Garmin Forerunner 55-ön.

Egy másik hátrány a védőüveghez használt anyag. Itt sima poliamidot látunk, ami bár a gyártó kordában tartotta az előállítási költségeket, másrészt ez az anyag érzékenyebb lehet a karcolásokra. Tesztünk során nem észleltünk karcolásokat, de meg kell jegyezni, hogy természetesen óvatosan bántunk az órával. A standard Suunto 5 (azaz Peak felirat nélküli) Suunto 5-nél magasabb minőségű ásványi üveggel találkozhatunk, a Suunto 9-nél pedig még zafírkristály is van.

És még egy figyelmeztetés. A kijelző nem érintőképernyős, így az órát csak az oldalán található 5 gombbal lehet kezelni. Ezeket kényelmes megnyomni, és a reakció jó.

Az akkumulátor élettartama 7 nap

Az akkumulátor maximális élettartama 7 nap egy feltöltéssel (a Suunto 5 esetében ez 12 nap). Tesztelésünk során kiderült, hogy ez az érték nagyjából megfelel a valóságnak. Napi alvásfigyelés, nagyjából heti 3 óra aktivitás és napi több tucat értesítés fogadása mellett az órát a hatodik napon töltöttük fel. A konkurens Forerunner 55 esetében ez 14 nap, azonban folyamatos GPS-érzékeléssel az akkumulátor élettartama csak 20 órára csökken. A Suunto 5 Peak esetében a GPS üzemmód kitartása attól függ, hogy melyik üzemmódot választja:

  • A Performance üzemmóddal (zöld ) maximum 20 óra akkumulátor-üzemidő érhető el. Ebben az üzemmódban a legpontosabb az útvonal rögzítése, ezért futáshoz is alkalmas.
  • Az Endurance üzemmód (sárga ) 40 órát kínál. Az óra pozíciója körülbelül 20-30 másodpercenként frissül. Kiválóan alkalmas túrázáshoz vagy esetleg egynapos kerékpáros kiránduláshoz.
  • A Tour üzemmóddal (piros ) pedig akár 100 órányi használatot is elérhet. Ideális választás túrázóknak, akik akár egy többnapos túrát is szeretnének mérni. Az akkumulátor kímélése érdekében a kijelző elsötétül, és a paraméterek csak akkor jelennek meg, ha bármelyik gombot megnyomja. Ugyanakkor még ebben az üzemmódban is szüneteltethető a tevékenység figyelése (például amíg a sátorban alszik), ami elméletileg még tovább növelheti az üzemidőt.

Ha még hosszabb üzemidővel rendelkező órát keresel, akkor a drágább Suunto 7 Titanium érdekelhet. Náluk az akkumulátor teljes élettartama energiatakarékos üzemmódban akár a 40 napot is elérheti.

Az óra töltéséhez a mellékelt (talán már kissé elavult) klipszes kábelt használjuk. A teljes töltés körülbelül 2 óra alatt érhető el.

Medencébe is alkalmas

A gyártó szerint a Suunto 5 Peak 30 méteres mélységig vízálló (Suunto 5 akkor 50 méteres mélységig). Emiatt magával viheti a medencébe is. Úszás közben az óra kijelzi az eltelt időt és az úszott távolságot. A porállóságot a gyártó nem adja meg. Nagyobb ellenállást kínál például a Suunto 9, amely 100 méteres mélységig vízálló.

A Suunto 5 Peak jellemzői

A Suunto 5 Peak okosórát elsősorban sportolóknak tervezték. Az életmódfunkciókat ezért elhanyagolták, ezért ebben a felsorolásban csak a beérkező értesítésekről szóló értesítéseket és a zene vezérlésének lehetőségét láthatja. Teljesen hiányzik például a naptárhoz való kapcsolódás vagy a nőknek szánt menstruációs cikluskövetési funkció (ezt például a Garmin Forerunner 55-ben találja meg). A Suunto 7 Titanium esetében az érintésmentes fizetés lehetőségét is megkapjuk, ez azonban a Suunto 5 Peakből hiányzik.

Az óra némileg meglepő módon nem kezeli a vér oxigénszintjének mérését sem, ami a legtöbb konkurens modellben (beleértve a gyakorlatilag árban is összehasonlítható Forerunner 55-öt) megjelenik. Örvendetes viszont, hogy az óra további szenzorokkal, például mellpánttal vagy kerékpáros szenzorral párosítható.

Napi aktivitás és pulzusszám

Egy okosóra alapvető funkciói közé kétségtelenül tartozik a napi aktivitás nyomon követése. A Suunto 5 Peak ezért méri a megtett lépések számát és az elégetett kilokalóriák mennyiségét. A kitűzött célokat maga állíthatja be.

Az óra a nap folyamán folyamatosan méri a pulzusszámát is. Megnézheti az aktuális adatokat, vagy megnézheti az elmúlt 12 óra pulzustrendjét. Ez információt ad arról, hogy a tested hogyan regenerálódik például egy kemény edzés után.

Alváskövetés

A Suunto 5 Peak az alvás nyomon követésére is használható. Meglepődtünk, hogy a funkciót nem engedélyezték a gyári beállításokban, és először el kellett indítani (így az első alváskor nem kaptunk eredményeket). Az óra lehetővé teszi a Ne zavarjon mód automatikus beállítását is (a nap bizonyos időszakaiban), hogy ne ébresszenek fel a beérkező értesítések, amíg pihenünk.

Magának a mérésnek azonban megvannak a maga furcsaságai. Az óra először arra kér, hogy állítsd be a szokásos alvásidődet (például este 10:00 és reggel 6:30 között). De ha történetesen este 9:00-kor fekszel le, az óra nem számolja bele ezt a plusz egy órát a teljes alvásidődbe (ahogy azt sem, ha reggel 6:30 után ébredsz). Ezt szem előtt tartva, ezt a tartományt a lehető legszélesebbre kell állítanod, hogy lefedje azokat a nem szokványos helyzeteket, amikor később fekszel le, vagy esetleg amikor hétvégén szundikálsz.

Amikor felébred, információ vár Önre az alvás minőségéről, vagy esetleg becslések arról, hogy mikor volt ébren az éjszaka folyamán. Az alvásminőség értékelése elég furcsa –⁠ több mint 8,5 óra alvás után az óra 54%-ra értékelte az alvásminőséget, annak ellenére, hogy ébredéskor teljesen kipihentnek éreztem magam. Az ébren töltött idő kijelzése sem stimmelt –⁠ többször is felébredtünk az éjszaka folyamán, de az óra ezt a tényt egyáltalán nem regisztrálta.

Sportfigyelés

A Suunto 5 Peak egy olyan okosóra, amely természetesen a sporttevékenységek megfigyelése során is felhasználásra talál. Több tucat sportág közül választhat, köztük olyan népszerű választások közül, mint a futás, a kerékpározás, a súlyzós edzés és még sok más.

Sajnos az okosóra nem képes automatikusan érzékelni az aktivitást. A mérést mindig manuálisan kell bekapcsolnia.

Természetesen az edzés közbeni információk attól függően változnak, hogy milyen tevékenységet választasz (például a gyaloglásból nem hiányoznak az aktuális tempóra vagy távolságra vonatkozó információk). A kiválasztott tevékenységeknél a kezdés előtt beállíthatsz egy célidőt is (ez vonatkozhat időre vagy távolságra).

Intervallumokat is beállíthat, ahol megadhatja, hogy az óra mennyi idő elteltével emlékeztesse Önt az edzésre és a pihenőidőre. Ezenkívül beállíthatja a gyakorlatsorozatok ismétléseinek számát és a regenerálódást is. Ez ideális, ha úgy döntesz, hogy intervall edzést végzel, és nem akarsz aggódni az időmérés miatt.

A kiválasztott sportmódok esetében beállíthatja azt a funkciót is, hogy automatikusan megszakítsa az edzés rögzítését, ha a sebessége 2 km/h-nál kisebb. Így például egy hegyi túra során a megállással és frissítéssel töltött idő nem kerül feleslegesen mérésre.

Az órán egy olyan képernyőt is elhelyezhet, amely az egyes tevékenységek során elégetett szénhidrát- és zsírgrammok becsült értékét mutatja. Ez akkor jöhet jól, ha a fizikumodat formálod.

Edzésre, regenerálódásra és terhelésre vonatkozó információk

A Suunto 5 Peak lehetővé teszi, hogy egyszerűen megtekinthesse edzéstörténetét, és információt kapjon az elmúlt 3 hét sporttevékenységeinek időtartamáról. A regenerálódási idő is megjeleníthető, így könnyen megtudhatja, hogy ideje-e több edzést beépíteni, vagy inkább a pihenésre koncentráljon.

Emellett megtekintheti az aktuális fizikai erőforrás szintjének százalékos becslését is. Nehéz azonban megmondani, hogy ez az érték mennyire vehető komolyan. Az én órám például délután 2-kor már 18%-os fizikai erőforrásszintet mutatott, pedig napközben a számítógép előtt ültem, és körülbelül 30 percet sétáltam. Fizikailag azonban tele voltam energiával.

Adaptív útmutatás az edzés során

Már az okosóra mobiltelefonnal való párosításakor az óra felajánlotta, hogy 7 napos edzéstervet készíthetünk. Így az óra megtervezi számodra, hogy melyik nap mit csinálj. 3 különböző edzésterv áll rendelkezésre, különböző terheléssel és intenzitással. Mi a középső opciót választottuk, és az óra először heti három 20 perces edzést ütemezett be nekünk. Az edzettségi szinttől függően azonban az ajánlások fokozatosan módosulnak (esetünkben olyan napokon is adtunk hozzá edzéseket, amikor eredetileg pihenőnapokat terveztünk).

Az ajánlások egy adott edzésnapon csak az edzés időtartamára és intenzitására vonatkoznak (a beállított pulzuszónáknak megfelelően). Így például egy futás során az óra tanácsot ad, hogy megfelelő-e a tempó fokozása vagy a lassítás. Nem kell azonban csak a futásról szólnia. Az óra nem mondja meg, hogy milyen konkrét tevékenységet érdemes végeznie, ez csak Önön múlik (bár valószínűleg a futás az, ahol ezeknek az ajánlásoknak a legtöbb értelme van).

Fizikai alkalmasság

Az óra a VO2 Max paraméter alapján határozza meg az Ön fittségi szintjét. Így láthatja, hogy az edzései idővel hogyan befolyásolják ezt az értéket, és hogyan javul a fizikai alkalmassága. Ezen érték alapján az óra megjeleníti a fittségi szintjét és a fittségi szintje alapján becsült életkorát.

A Suunto 5 Peak nagy előnye, hogy kanyarban való navigálásra is használható (a Forerunner 55 például erre nem képes). A mobilalkalmazásban például előre megtervezheti az útvonalát, majd csak az óráját használhatja a navigációhoz (anélkül, hogy állandóan a telefonjáért kellene nyúlnia). Az útvonalat a Suunto alkalmazásban állítod be (egyszerűen az úticélok térképre rajzolásával). Ezután mindent elment, és az útvonal importálódik az órájába. Maguk az utasítások azonban meglehetősen leegyszerűsítettek, és nem éppen a legkönnyebb helyesen navigálni.

Tesztünk során is előfordult néhányszor, hogy az óra azt mutatta, hogy letértünk az útvonalról (pedig még mindig ugyanazon az utcán mentünk, amelyet a térképes dokumentumokban feltérképeztünk). Tehát ha olyan helyen járunk, amit nem ismerünk, akkor zavaró lehet.

Értesítések

Az okosóra egész nap értesíti Önt a mobiltelefonjáról beérkező értesítésekről. Sajnos nem tudja kezelni az emojik megjelenítését, és nincs mód a beérkező üzenetekre való válaszadásra. Az okosóra nem támogatja a telefonhívások indítását sem. A kommunikációs funkciókat egyszerűen és egyszerűen elhanyagolták.

Zenei vezérlés

Az okosórán keresztül vezérelheti a telefonján éppen lejátszott zenét. Szüneteltetheti, újraindíthatja vagy másik dalra válthat. A hangerőt is beállíthatja. Ez különösen akkor hasznos, ha sportolsz, fejhallgatót viselsz, és szeretnéd egyszerűen kezelni a zenelejátszást. A Suunto 7-esek saját tárolóval is rendelkeznek.

Amikor azonban a mobiltelefonon elkezd zenét lejátszani, nem jelenik meg automatikusan a zenevezérlés lehetősége az órán (mint a versenytársaknál gyakran előfordul). Először át kell kattintani a funkcióra, ami egy kicsit kevésbé felhasználóbarát.

Egyéb funkciók

Az okosóra további funkciói közé tartozik az időzítő, a stopperóra vagy a visszaszámláló időzítő.

Időzítő
Időzítő

Következtetés –⁠ kinek ajánljuk a Suunto 5 Peak okosórát?

Bár ez egy multisport óra, a legszélesebb körű funkciókat a futók számára kínálja. Nekik ajánlanánk a Suunto 5 Peak-et, ha nem akarnak befektetni a konkurens Forerunner 55-be vagy a Garmin Forerunner termékcsalád más, drágább óráiba. Az ilyen típusú tevékenységhez értékelni fogja az edzések tervezésére szolgáló funkciót, vagy esetleg egy virtuális versenyzőt, hogy motiválja Önt a jobb teljesítményre.

Az egyéb funkciók tekintetében érdemes kiemelni a navigáció jelenlétét, amely például a hegyekben kirándulást tervező túrázók számára talál alkalmazást (bár az utasítások megjelenítése meglehetősen leegyszerűsített). A magasságmérőnek köszönhetően valós időben nyomon követhetőek az aktuálisan fel- vagy leszálló méterek. Természetesen van pulzusmérés vagy alvásfigyelés is, ami azonban véleményünk szerint nem teljesen tükrözte a valóságot.

Ha néhány hátrányt kellene megneveznünk, akkor az a rendszer kisebb folyékonysága lenne. Kritizálnánk az órát a túl kicsi és sötét kijelző miatt is, amit különösen beltéri környezetben nehéz leolvasni. Kisebb hiányosság aztán az emoji-kijelzés nem támogatása.

Teszt: okosóra Suunto 5 Peak
  • A kivitelezés minősége
  • Akkumulátorok
  • Operációs rendszer
  • Kompatibilitás
  • Ár/teljesítmény arány
3.8

Nagyszerű óra jó áron

A megfizethető Suunto 5 Peak alkalmas azoknak, akik anélkül szeretnék figyelemmel kísérni a sportot, hogy több tízezer koronát költenének egy okosórára. A készülék elegáns dizájnnal és transzflektív kijelzővel büszkélkedhet, amely kültéri környezetben is kiválóan leolvasható.

A készülék fejlett sportkövetéssel nyűgöz le, a regenerálódási idő kijelzésével vagy például a szénhidrát- és zsírégetés becslésével. Néhány funkciónak (például az alvásfigyelésnek) azonban vannak hátrányai. Olvasson tovább, hogy megtudja, mi nyűgözött le minket ebben az okosórában, és miben lehetne még javítani.

Előnyök

  • Navigáció
  • Az akkumulátor élettartama
  • Könnyű kialakítás
  • Az aktuálisan emelkedő/lejtő méterek követésének képessége

Hátrányok

  • A menü mozgása nem egyenletes
  • Túl kicsi kijelző
  • Túl sötét kijelző
  • Nem támogatja a hangulatjelek megjelenítését
Ezt a cikket a szerző a termékkel kapcsolatos valós tapasztalatok alapján készítette. Az értékelést a szerző szubjektív benyomásai befolyásolhatják.
Autor: Hana Smětáková
Szerző: Hana Smětáková
A sport és az egészséges életmód gyakorlatilag egész életemet végigkísérte. Mivel rajongok a modern technológiáért, gyakran véleményezem a GuideLee-n a fitneszkarkötőket és az okosórákat, amelyek az aktív életem nélkülözhetetlen eszközei. A sport mellett az utazás és az új helyek felfedezése is nagy szenvedélyem.
Hogy tetszett ez a cikk?
5/5 - (1 hodnocení)
Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kapcsolódó vélemények

Teszt: okosóra Suunto 5 Peak
Suunto 5 Peak
Értékelés: 3.8/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram