GuideLee.hu – legjobb online értékelések

Teszt: okosóra Garmin Vivoactive 5

Erősségek
  • Az akkumulátor élettartama
  • Nappali felügyelet
  • Jellemzők kerekesszékesek számára
  • Könnyű kialakítás
  • Megfizethető ár
Gyengeségek
  • Műanyag gombok
  • Lehetetlen telefonálni
  • Animált képzés hiánya
  • Nincs barometrikus magasságmérő (nem méri a magasságot)
Értékelés
4.0/5

Bár sokan azt hitték, hogy a Garmin Vivoactive vonal a Vivoactive 4-gyel véget ért, ennek az ellenkezője kezd igaz lenni. A gyártó most jön ki a Garmin Vivoactive 5-tel, amely több jelentős változást hoz. A legfontosabb az AMOLED kijelző jelenléte, amely felváltotta az eredeti transzflektív változatot. Ugyanakkor találkozhatunk néhány érdekes funkcióval is, mint például a kerekesszék üzemmód vagy a szundi monitorozás. Az óra mostantól támogatja a multi-GNSS üzemmódot is, azaz az összes rendszert egyszerre. Nézzük meg közelebbről ezt a modellt részletes áttekintésünkben.

Gyakran ismételt kérdések és válaszok

Miben különbözik a Garmin Vivoactive 5 a Vivoactive 4 készüléktől?

A fő különbség a használt kijelzőben van. A Vivoactive 5 AMOLED kijelzőt kapott, a Vivoactive 4 transzflektív kijelzővel dolgozik. Az akkumulátor élettartama is változott. Az eredeti 8 napról az újabb modell okosóra üzemmódban 11 napra emelkedett.Vannak új funkciók is –⁠ például a szundi felügyelet, az alvás tanácsadó, a reggeli üzenet vagy a kerekesszékes üzemmód.

Az androidos felhasználók az újabb órán a bejövő képeket is megtekinthetik. Az előző generációval ellentétben a Vivoactive 5 csak egy méretben kapható. Olcsóbb anyagokkal is dolgoznak –⁠ az acélt alumínium váltotta fel, a fémgombok pedig műanyagból készültek.

Az új generáció nem rendelkezik barometrikus magasságmérővel, így nem képes az emelkedő szintek megfigyelésére. Nem támogatja az animált edzéseket sem. A GPS-vevő most már képes egyszerre fogadni az összes rendszer jeleit, ami hozzájárulhat a még nagyobb pontossághoz. A generációk között kaptak egy újabb pulzusszám-érzékelőt is.

Milyen alkalmazást kell letöltenem?

A Garmin Connect alkalmazás az okostelefon és az óra párosítására szolgál. A Garmin Connect IQ alkalmazáson keresztül további alkalmazásokat tölthetsz le az órádra.

Használhatom az órát kommunikációra?

Sajnos a Garmin Vivoactive 5 óráról nem tud telefonhívást kezdeményezni, mivel nem rendelkezik mikrofonnal. Az óra figyelmeztet a beérkező üzenetekre, de csak az Android mobiltelefon-felhasználók tudnak rájuk válaszolni.

A csomag tartalma és műszaki adatok

A csomag tartalma ennek az okosórának semmi meglepő. Belül található maga az óra egy szíjjal, egy tápkábellel és használati utasítással. A használt szíj 12,5 és 19 cm közötti csuklókörmérethez illeszkedik, így a legtöbb nőnek és férfinak megfelel.

Az előző generációval ellentétben a Garmin Vivoactive 5 csak egy univerzális méretváltozatban (42,2 mm) kapható. Tehát egy modell a férfiakat és a nőket egyaránt megcélozza, többféle dizájn közül választhatunk.

Paraméter névÉrték
Pánt típusaSzilikon
EllenállásVízálló 50 méteres mélységig
Kijelző1,2" AMOLED
Normál akkumulátor-üzemidőAkár 11 nap okosóra üzemmódban
Töltési módszerTápkábel
CsatlakozásBluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC, ANT
Operációs rendszerGarmin OS
Méretek (szíj nélkül)42,2 × 42,2 × 11,1 mm
Súly szilikon szíjjal36 g

A műanyag gombok rontják az összbenyomást

A Garmin Vivoactive 5 kerete eloxált alumíniumból készült (az előző generáció acéllal dolgozott). Az előző generációhoz hasonlóan a kijelzőt Corning® Gorilla® Glass 3 üveg védi a sérülésektől. Tesztünk során normál használat során nem látszott karcolás.

A szíj ismét szilikon, de az enyhén fodros kialakításról teljesen sima megjelenésűre változott. Az összbenyomást rontja az olcsónak tűnő műanyag csat jelenléte is. Egészen szubjektíven, az előző verzió jobban lenyűgözött minket, amely véleményünk szerint egy kicsit prémiumabbnak tűnt. Másrészt, ha a fém csattal megkarcoljuk a laptop felületét, annak talán örülni fogunk. A Quick Release technológiának köszönhetően azonban nem okoz gondot a pánt cseréje egy másikra.

A Garmin Vivo karóracsalád azokat a felhasználókat célozza meg, akik mindennapi használatra keresnek egy életmódfunkciókkal ellátott sportórát. Ezt szem előtt tartva elegáns dizájnnal és ízléses színekkel dolgoznak, amelyek a nők számára is vonzóak. Az elegáns dizájn általános benyomását azonban ebben az esetben némileg elrontja a jobb oldalon található műanyag gombok jelenléte. Bár érthető, hogy a Garmin az alacsonyabb ár érdekében döntött emellett az anyag mellett, a fémgombok (például a drágább Venu 3-on) első pillantásra sokkal jobban mutatnak. A gombokat ráadásul kissé nehéz megnyomni.

Az okosóra előnye azonban kétségtelenül a felhasznált anyagokhoz kapcsolódó kis súly. A mellékelt szíjjal együtt mindössze 36 grammot nyom, aminek köszönhetően egy idő után gyakorlatilag elfelejtjük a viselését. Kompakt méreteinek köszönhetően a hétköznapi feladatok elvégzése vagy a számítógépen való munka sem okoz gondot. Az óra nem akad el, és könnyen megszoktuk a jelenlétét.

Akár úszni is lehet vele

Az órát magaddal viheted a medencébe, a medencében vagy a nyílt vízben való úszás pedig a támogatott tevékenységek közé tartozik. Ha befejezte az úszást, statisztikákat talál az úszott távolságról, az úszott időről, az elégetett kilokalóriákról vagy a löketszámról. Van egy swolf-mérőszám is, amely az úszás hatékonyságát értékeli (minél alacsonyabb a pontszám, annál jobb).

Az órát esőben is gond nélkül lehet viselni
Az órát esőben is gond nélkül lehet viselni

Az óra kap egy régebbi pulzusmérő érzékelőt

Az érzékelő felszereltségét tekintve a Garmin Vivoactive 5 egy régebbi Elevate 4-es pulzusmérő szenzort kapott (nem a Garmin Venu 3 és 3S modelleken megjelenő újabb Elevate 5-öt). A generációk között azonban fejlődtek, hiszen a Garmin Vivoactive 4s a harmadik generációs érzékelővel működik.

Az érzékelők pulzoximétert is tartalmaznak. Az óra többrendszeres GPS-szel működik, ahol az összes műholdas rendszer egyszerre futtatható. Van gyorsulásmérő is a mozgásérzékeléshez. Másrészt a Garmin Venu 3-hoz és 3S-hez képest hiányzik belőle a hőmérő és a barometrikus magasságmérő. Ez azt jelenti, hogy sajnos nem méri az emelkedő szinteket.

Az akkumulátor élettartama kellemes

Az okosóra kiválasztásakor az akkumulátor élettartama kétségtelenül fontos paraméter. Ebben nagy javulás történt a generációk között, még akkor is, ha az óra most már energiaigényesebb AMOLED kijelzővel rendelkezik.

A konkrét számok a következők:

  • Smartwatch üzemmód: akár 11 nap (5 nap állandóan bekapcsolt kijelzővel)
  • Smartwatch üzemmód akkumulátortakarékossággal: akár 21 nap
  • GNSS üzemmód csak GPS-szel: legfeljebb 21 óra
  • GNSS üzemmód minden rendszerrel: legfeljebb 17 óra
  • GNSS üzemmód minden rendszerrel és zenelejátszással: legfeljebb 8 óra

És hogyan teljesít az akkumulátor élettartama a tesztünkben? Egyértelműen kijelenthetjük, hogy az eredmények nagyjából megfelelnek a gyártó állításainak. Az óra például egy egész napos hegyi túrázást kibír GPS bekapcsolásával, bár a nap végén a teljes alvásfigyeléshez a töltőért kell nyúlni.

Az óra teljes feltöltése körülbelül 1,5 órát vesz igénybe. Ha például edzés előtt eszedbe jut, hogy az óra energiaszintje alacsony, körülbelül 20 perc alatt 30%-ra töltheted fel, ami elegendő az edzés monitorozásához. Tehát mire elkészülsz az összes edzőtermi felszereléseddel és átöltözöl, addigra a készüléked is készen áll.

Egy jelentős változás a generációk között: a kijelző

Ha meg kellene neveznünk a legjelentősebb újítást, amit az új generációs órák hoztak, az egyértelműen a kijelző lenne. Az eredeti, napfényben kiválóan olvasható transzflektív kijelző helyett az óra 1,2"-os AMOLED kijelzőt kapott. A Garmin Vivoactive 4S esetében ez 1,1", a Vivoactive 4 esetében pedig 1,3" volt. Az új verzió tehát pont a kettő között van.

A lépés számunkra érthető, hiszen egy elegáns városi (nem kültéri) óráról van szó, így az AMOLED kijelző jelenlétének van értelme. Mégis, a legújabb modell rengeteg ellenzőbe ütközött, akik nem tudnak betelni az eredeti transzflektív kijelzővel, és az AMOLED kijelzővel ellátott Garmin Venu óra helyett inkább egy modellhez nyúltak ebből a vonalból.

Ha a kijelzőt mint olyat értékelnénk, akkor az olvashatósága nagyon jó, a fekete színvisszaadás pedig fantasztikus. Erős napsütésben kicsit küzd a tükröződéssel, mint a konkurens modelleknél, de ez nem teljesen jelentős probléma. A szabadban például gond nélkül futtatható az aktivitásfigyelés, valamint a bejövő üzenetek olvasása a szabadban. Ha a nap közvetlenül a kijelzőre süt, a másik kezével mindig árnyékolhatja egy kicsit.

Az AMOLED-kijelző jelenléte generációváltást jelent
Az AMOLED-kijelző jelenléte generációváltást jelent

Egészség- és sportkövetési funkciók

A sport és életmód funkciók tekintetében ilyen alapot találunk az okosórákban. A Garmin drágább sportóráihoz képest (mint például a Fenix vagy a Forerunner sorozat), az edzésfunkciók egy részétől megfosztanak. Ezek közé tartozhat például az edzéskészség, az edzésterhelés, a futásdinamika vagy a navigáció. De ennek persze van értelme, és ezek a funkciók egyszerűen várják Önt a sportosabb modelleken. Végül is az edzésfunkciók alacsonyabb választéka tükröződik a kedvezőbb árcédulában.

Újonnan a kerekesszékeseket célozza meg

A Garmin Venu 3-hoz hasonlóan az óra kezdeti beállításakor kiválasztható egy kerekesszékes-barát üzemmód. Ezután a készülékkel a nap folyamán (a megtett lépések száma helyett) nyomon követheti a megtett lépéseket. Emellett speciálisan kerekesszékesek számára tervezett edzéseket is használhat.

Még a rövid szundikálások is rögzíthetők

A Garmin Venu 3-hoz hasonlóan az alvásfigyelő funkciókat is továbbfejlesztették. Az óra az éjszakai alvás megfigyelése mellett a napközbeni rövid szunyókálásokat is képes lesz nyomon követni.

Ébredés után egyszerűen és kényelmesen láthatja, hogy mennyi ideig tartott az alvás (beleértve az egyes szakaszokat is). Az ébredések gyakoriságáról is tartalmaz egy összefoglalót. Bár nyilván nehéz megítélnünk az adatok valóságtartalmát, az elalvás ideje számunkra megfelelhet a valóságnak. A reggeli jelentés tartalmazza az alvási pontszám értékelését is. Ha az alvásunk hosszú és jó minőségű volt, akkor azt az információt kaptuk, hogy ez egy rendkívül pihentető alvás volt. Ezzel szemben egy körülbelül 5 órás alvás lényegesen alacsonyabb pontszámot érdemelt ki.

Az órában egy alvási tanácsadót is találunk, amely tájékoztat a következő alvás ajánlott hosszáról. Ezt befolyásolja az alvási előzmények, a tevékenységek, az esetleges nappali szundikálás és a pulzusszám-variabilitás. Tesztünk során az óra stabilan 8 órát mutatott, azonban meg kell jegyezni, hogy nem volt ingadozás (például nagyon rövid alvás vagy nagyon intenzív tevékenység formájában).

A Garmin Ven 3-hoz hasonlóan sajnos a napközbeni alvások megfigyelését sem sikerült tesztelnünk. Ha a szerkesztő egy esti sorozatnézés közben elaludt a kanapén, és ébredés után ágyba bújt, az óra ezt már alvás-ébrenlét részeként értékelte, nem pedig szundikálásként.

Alapvető funkciók az egészség és a mozgás megfigyeléséhez

Természetesen a Vivoactive 5 számos olyan funkcióval rendelkezik, amelyek már ilyen képzeletbeli alapját képezik egy okosórának. Ez azt jelenti, hogy méri a nap folyamán megtett lépéseidet, a pulzusszámodat és igény szerint a vér oxigénellátását is.

A Body Battery funkcióval áttekintést kap a pihenés és az energiafelhasználás közötti egyensúlyról. Tesztelésünk során az óra némileg meglepő módon figyelmeztetett minket, hogy két ponton töltsük fel az akkumulátort, miután egy órán át dolgoztunk. Tehát, bár szellemileg fáradtnak éreztük magunkat, az óra, kissé vigyorogva, ezt pihenésként értékelte.

Nem hiányzik a napközbeni testterhelés követése sem, ami tökéletesen tükrözi a valóságot. Észrevettük a görbe ingadozását, például amikor dugóban voltunk, miközben egy fontos megbeszélésre siettünk. Másrészt, amikor este egy könyv olvasása közben pihentünk, az óra a nap legalacsonyabb testterhelést mutatta.

Női egészség nyomon követése

A Garmin Vivoactive 5 kiválóan alkalmas a nők menstruációs ciklusának vagy terhességének nyomon követésére is. Az adatok megjelenítésekor azonban az óra szigorúan egy egyszerű számításra támaszkodik az Ön által megadott adatok alapján. Nem működik együtt hőmérővel a pontosabb ovulációbecsléshez, mint például az Apple Watch. Ha azonban az orvos megkérdezi, hogy mi a ciklusod aktuális napja, egyszerűen csak rá kell nézned az órára, és nem kell hosszas számításokat végezned, vagy keresned semmit a mobilalkalmazásban.

Menstruációs
Menstruációs cikluskövetés

VO2 Max mérése és az életkor megtekintése fitnesz szerint

Az előző generációhoz hasonlóan az óra képes a VO2 max mérésére. Az életkor szerinti fittségi funkcióval együtt láthatja, hogyan alakul a fittségi állapota az idő múlásával.

Rengeteg támogatott tevékenység

Az okosóra természetesen sportolás közben is megtalálja a maga hasznát, amikor számos tevékenység közül választhat. Az edzés közben megjelenített adatok attól függően változnak, hogy melyik tevékenységet választja. Jóga közben például nyomon követheti a légzésszámát és a teste aktuális terhelését, míg gyaloglás közben az óra olyan mérőszámokat kínál, mint a megtett távolság vagy a sebesség. Az erőedzések lehetővé teszik, hogy megadja az ismétlések számát és a súlyokat, amelyekkel edzett.

A hozzáadott tevékenységek között szerepel a nyíltvízi úszás, a különböző kerekesszékes sportok és az irányított meditáció.

A Garmin Venu 3 és 3S órákhoz képest például az óra nem kínál animált edzéseket megfelelő edzésmegjelenítéssel, ami nagy kár a kezdő sportolók számára. Ha például nem tudod, hogyan kell helyesen végrehajtani az egykaros húzódzkodást, akkor meg fogsz akadni, és az óra nem fog segíteni abban a pillanatban. Csak egy térképet láthatsz, amely megmutatja, hogy mely részeket erősíted a gyakorlattal, de ennyi.

Egy edzést végeztünk az órával közvetlenül a kínálatukból. Először 20 guggolást kellett végeznünk, és az órának meg kell tudnia számolni az elvégzett guggolások számát. Sajnos a gyakorlatban ez a funkció béna, és bár még el sem kezdtük, az óra már 3 végrehajtott guggolást mutatott. Tehát a gyakorlatban nem számíthatunk rá. Rövid pihenő következett, aminek a csuklón egy rezgés figyelmeztetett, hogy vége. Így mindig tudjuk, hogy mikor kell elkezdeni a következő gyakorlatot.

A Garmin Vivoactive 5 kijelzi a következő edzés előtti regenerálódáshoz szükséges időt is. Ez segít abban, hogy ne terhelje túl magát. Nekünk például körülbelül 2 óra erőnléti edzés után azt jelenítette meg, hogy a regenerálódáshoz öt órára van szükség.

Zobrazení doby potřebné pro regeneraci
A regenerálódáshoz szükséges idő megjelenítése

Saját edzések létrehozása

Ez a funkció azok számára lesz hasznos, akik saját maguk készítik el edzéseiket (azaz nincs személyi edzőjük, nem járnak csoportos órákra, vagy nem követik például a különböző elérhető videóedzéseket).

Saját edzéseket közvetlenül a Garmin Connect alkalmazásban hozhat létre, ahol megtervezheti az edzéseit, és már felkészülten érkezhet a fitneszközpontba. Az alkalmazásban számos tevékenység közül választhat a kiválasztott sportág alapján (például a jóga esetében egyedi jógapozíciókat talál). Azt is beállíthatja, hogy mikor szeretne a következő gyakorlatra lépni (például egy bizonyos idő vagy egy meghatározott számú ismétlés után).

A többi Garmin órához hasonlóan itt is van Garmin Coach funkció, amely fokozatosan felkészít egy 5 km-es, 10 km-es vagy félmaraton lefutására. Különböző kerékpározási tervek is rendelkezésre állnak.

Sajnos a Garmin Vivoactive 5 nem rendelkezik klasszikus navigációs rendszerrel, ahol beírja a kívánt helyet, és elnavigálnak hozzá. Csak a navigáció egy elmentett helyhez használható. Például egy hegyi túra során feljegyezheti azt a helyet, ahol visszafelé jövet felfrissül. Ezután hagyhatja, hogy az óra navigálja Önt. Az utasítások azonban nagyon leegyszerűsítettek, és az óra alapvetően csak az irányt és a távolságot mutatja. Így a funkció használata nem túl intuitív.

Navigáció egy elmentett pozícióhoz
Navigáció egy elmentett pozícióhoz

Életmódfunkciók

A Garmin Vivoactive 5 egy sportolásra és a városba tervezett óra. Ehhez pedig életmódfunkciók széles skálája párosul. Természetesen értesítést kap a mobiltelefonjáról a beérkező értesítésekről. Az iPhone felhasználók semmilyen módon nem tudnak reagálni a beérkező üzenetekre. Az androidos mobiltelefon-felhasználók előre beállított válaszokat használhatnak, vagy a billentyűzeten írhatnak választ. Bár nem egy hagyományos QWERTZ billentyűzetről van szó, mégis elég kényelmes a használata, és könnyen írhat üzenetet.

Lehetőség az üzenet beírására
Lehetőség az üzenet beírására

Az óra támogatja a kommunikációs alkalmazásokon keresztül érkező fényképek megjelenítését is (akárcsak a Venu 3). Ez a funkció azonban sajnos csak Androidos mobilokra készült el, az Apple felhasználóknak nincs szerencséjük.

A drágább Garmin Venu 3-hoz és 3S-hez képest az óra nem rendelkezik mikrofonnal, és nem teszi lehetővé, hogy közvetlenül a csuklóról telefonáljunk. Így bár figyelmeztet a bejövő hívásra, a válaszadáshoz továbbra is fel kell vennie a mobiltelefont.

Egyéb okosóra funkciók

A Garmin Vivoactive 5 számos más mindennapi feladatban is segít. Mi például arra használtuk, hogy kényelmesen megnézzük vele az időjárás-előrejelzést, és a telefonunkról megtekinthessük a naptárat, hogy nyomon követhessük a közelgő feladatokat.

Természetesen a Garmin Pay is támogatott, és értékelni fogod, hogy nem kell elővenned a mobiltelefonodat vagy a pénztárcádat, ha fizetni szeretnél a boltokban. Lehetőség van zenehallgatásra is. A zeneszámokat közvetlenül az órára töltheti le offline zenehallgatáshoz, vagy vezérelheti az okostelefonján lejátszott zenét. Így például séta közben könnyedén szüneteltetheti a zenét és rendelhet egy kávét.

Következtetés –⁠ kinek ajánlanánk a Garmin Vivoactive 5-öt?

Ahogy említettük, a Garmin Vivoactive 5 egy városi okosóra, amely egyesíti a sport és az életmód funkciókat. A drágább Garmin Venu 3-hoz képest valamivel kisebb funkcióválasztékot, valamint gyengébb minőségű anyagokat hoz.

A generációk közötti legnagyobb változás az AMOLED kijelző jelenlétében érhető tetten, amely felváltotta a transzflektív változatot. Az óra más, modernebb technológiákkal is együttműködik, és új funkciókat kínál, például a szundikálást figyelő képességek vagy a kerekesszékesek számára tervezett funkciók formájában.

Az óra akkor lehet vonzó az Ön számára, ha egy megfizethető árú modellt keres a Garmin-tól, és a funkciók köre is elegendő. A profi sportolóknak vagy azoknak, akiknek több edzési mérőszámot kell követniük, valószínűleg nem lesz elég. Mivel a bejövő üzenetekre csak az androidos telefonosok tudnak reagálni, nekik ajánljuk az okosórát. Az Apple-hűségeseket sajnos megfosztják ettől a funkciótól.

Teszt: okosóra Garmin Vivoactive 5
  • A kivitelezés minősége
  • Akkumulátorok
  • Operációs rendszer
  • Kompatibilitás
  • Ár/teljesítmény arány
4

Praktikus városi okosóra

Bár sokan azt hitték, hogy a Garmin Vivoactive vonal a Vivoactive 4-gyel véget ért, ennek az ellenkezője kezd igaz lenni. A gyártó most jön ki a Garmin Vivoactive 5-tel, amely több jelentős változást hoz. A legfontosabb az AMOLED kijelző jelenléte, amely felváltotta az eredeti transzflektív változatot. Ugyanakkor találkozhatunk néhány érdekes funkcióval is, mint például a kerekesszék üzemmód vagy a szundi monitorozás. Az óra mostantól támogatja a multi-GNSS üzemmódot is, azaz az összes rendszert egyszerre. Nézzük meg közelebbről ezt a modellt részletes áttekintésünkben.

Előnyök

  • Az akkumulátor élettartama
  • Nappali felügyelet
  • Jellemzők kerekesszékesek számára
  • Könnyű kialakítás
  • Megfizethető ár

Hátrányok

  • Műanyag gombok
  • Lehetetlen telefonálni
  • Animált képzés hiánya
  • Nincs barometrikus magasságmérő (nem méri a magasságot)
Ezt a cikket a szerző a termékkel kapcsolatos valós tapasztalatok alapján készítette. Az értékelést a szerző szubjektív benyomásai befolyásolhatják.
Autor: Hana Smětáková
Szerző: Hana Smětáková
A sport és az egészséges életmód gyakorlatilag egész életemet végigkísérte. Mivel rajongok a modern technológiáért, gyakran véleményezem a GuideLee-n a fitneszkarkötőket és az okosórákat, amelyek az aktív életem nélkülözhetetlen eszközei. A sport mellett az utazás és az új helyek felfedezése is nagy szenvedélyem.
Hogy tetszett ez a cikk?
Vaše hodnocení
Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kapcsolódó vélemények

Teszt: okosóra Garmin Vivoactive 5
Garmin Vivoactive 5
Értékelés: 4.0/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram