GuideLee.hu – legjobb online értékelések

Garmin okosóra –⁠ a funkciók alapvető áttekintése

Forerunner, Phoenix, Venu, EPIX, Instinct - különböző modellsorozatok különböző fókuszokkal, de van bennük valami közös. Ezek alapvető funkciók, amelyekkel a legtöbb Garmin órán találkozhat. Ezért ma közösen megnézzük azokat az egészség-, életmód- és sportfunkciókat, amelyekre a választott modellsorozattól függetlenül számíthat.

Egészségmegőrző funkciók

Ezek olyan funkciók, amelyek az alapvető fiziológiai funkciók és egyéb egészséggel kapcsolatos paraméterek megfigyelésére szolgálnak. Ezek a funkciók teszik alkalmassá a Garmin órákat nemcsak a sportolók, hanem az egészséges életmód iránt érdeklődő felhasználók számára is. A következő részben az ilyen típusú funkciókat vesszük szemügyre, amelyekkel számos Garmin óra modellben találkozhat.

Szívritmus-ellenőrzés

A pulzusszám figyelése alapvető mérőszám az egyéb fontos adatok becsléséhez és kiszámításához, amelyek nem csak az egészségével, hanem az edzésével is kapcsolatosak (Testakkumulátor, Stressz-érték, Légzés, Vér telítettség). A folyamatos pulzusszámmérést természetesen kikapcsolhatja. Ugyanakkor figyelmeztetéseket állíthat be a rendellenesen magas vagy alacsony pulzusszám esetén. A küszöbértékek manuálisan is beállíthatók.

A pulzusszám a szívműködés és a teljesítmény értékelésének egyik legfontosabb paramétere. A pulzusszám általában emelkedik a növekvő megerőltetéssel, majd a megnyugvás után ismét csökken. A túl magas vagy túl alacsony értékek veszélyesek lehetnek szervezetünkre. Abban az esetben azonban, ha Ön nem szenved semmilyen szív- és érrendszeri betegségben, a szíve nem érheti el a "veszélyes" frekvenciát. Ha azonban a maximális és minimális értékei bármilyen betegség miatt megváltoznak, akkor az óra figyelmeztetéseinek köszönhetően azonnal reagálhat.

A szívfrekvencia mérések az ST-variabilitáshoz, amelyet alább tárgyalunk, és a nyugalmi szívfrekvenciához (HR) kapcsolódnak. Az alacsonyabb nyugalmi pulzusszám általában jobb fittséget, jobb minőségű alvást és alacsony stressz-szintet jelez.

VST állapot

Szívünk egy bizonyos frekvencián működik, amelyet a vegetatív idegrendszer határoz meg. Ezért minden szívverés között szünet van, amelynek hossza különböző tényezőktől függ. A szívverések közötti ingadozások természetesek a szervezetünk számára, különösen a pihenés és a relaxáció idején. Abban az esetben, ha a testünk feszültségbe vagy fizikai megterhelésbe kerül, vagy a szívverésünk megnő, a szívverésünk szabályosabbá válik. Így a nagyobb frekvenciával csökken a pulzusszám-variabilitás.

Így alvás, pihenés vagy nyugodt napi tevékenységek során a leolvasásoknak magasabbnak kell lenniük. Ha az értékek például alvás közben csökkennek, az a rosszabb minőségű alvás jelzője lehet, és alapot adhat egy részletesebb elemzéshez vagy az alvási szokások megváltoztatásához.

A magasabb pulzusvariabilitás alvás után általában jobb minőségű szívritmust jelez
A magasabb pulzusvariabilitás alvás után általában jobb minőségű szívritmust jelez

Légzés

Légzésünk gyakoriságát többek között a testsúlyunk is befolyásolja. A légzés gyakorisága egyenes arányban nő a testmozgás mennyiségével vagy annak időtartamával. Pihenő időszakokban ezért a frekvenciának alacsonyabbnak kell lennie, ami a jó fizikai egészséget jelzi. Az egészséges felnőttek nyugalmi légzési frekvenciája percenként 12 és 20 légzés között van. Az ezektől az értékektől való jelentős ingadozás ebből kifolyólag az egészségi állapot romlásának vagy az idegfeszültségnek a jele lehet.

A légzésszámot mérő Garmin órák légzőgyakorlatokat is kínálnak, amelyekkel gyakorolhatja légzéstechnikáját, fokozhatja koncentrációját vagy adhat magának egy kis pihenést. E tevékenységek során az óra kijelzi a végrehajtandó lépéseket (belégzés, légzés visszatartása, kilégzés stb.).

A vér oxigénellátottsága (szaturáció)

A pulzoximéter az egyik olyan érzékelő, amellyel elsősorban a magasabb kategóriájú Garmin órákon találkozhat. Az oximéter méri a vér oxigéntelítettségét, amelyet aztán százalékosan értékel, de ez a funkció az alapértelmezés szerint ki van kapcsolva, így csak akkor kaphatja meg az oxigénszint értékét, ha aktiválja a mérést. A beállításokban talál olyan módokat is, amelyekkel csak alvás közben vagy folyamatosan, egész nap mérhet.

A felnőttek fiziológiai telítettségi értékei 95 és 100% között mozognak. A telítettség csökkenhet különböző betegségek vagy kritikus állapotok során, amelyek sürgős orvosi ellátást igényelnek. Az oxigénterápiát igénylő kritikus állapotokon kívül a személy nem eshet az élettani értékek alá.

Stresszfigyelő (Stress Score)

A legtöbbünk a stressz fogalma alatt valamilyen idegi feszültséget ért. De a Garmin óra szempontjából ez inkább a testet érő megterhelésről szól, amelyet az idegrendszer állapotánál több változó is alátámaszt. Amikor az óra nem monitoroz semmilyen tevékenységet, és a csuklóján viseli, a szívritmus-változékonyság (HRV ) alapján határoz meg egy stresszpontszámot. Az eredmény egy 0 és 100 közötti érték, a legmagasabb érték a legnagyobb stresszt jelzi.

A pontszámot nagyban befolyásolja a pihenés, az alvás mennyisége és minősége, az ételfogyasztás, az alkoholfogyasztás vagy a közelgő vírusos megbetegedés. A stressz pontszám segítségével jobban testre szabhatja a következő edzését. Ha az értékek túl magasak, akkor tanácsos a pihenést vagy éppen a könnyebb terhelést választani.

Abban az esetben, ha úgy kezd intenzív edzésbe, hogy a nyugalmi terhelés nem alacsony, az az edzésre kontraproduktív hatással lehet. Akár a kondíció javítása, a kalóriaégetés vagy egy közelgő verseny érdekében edz, a választott célját sokkal nehezebb lehet elérni egy korábbi terheléssel.

Test akkumulátor

A Body Battery funkció bizonyos mértékig a terhelési pontszám egyszerűsítése. Ebben az esetben az Ön stressz-szintjét egy indexre konvertálja, amely a nap folyamán megmaradt fizikai energiájának mennyiségét jelzi. Természetesen az értékek általában az éjszakai alvás után a legmagasabbak, és napközben fokozatosan csökkennek. A Stressz-pontszámhoz hasonlóan a Body Battery értékei is lehetővé teszik, hogy jobban megbecsülje a tervezett edzés vagy sporttevékenység intenzitását.

Az értékek tükrözik az Ön teljesítménypotenciálját. Minél jobban fel vannak töltve az "akkumulátorai", annál nagyobb teljesítményt tud kifejteni, és annál hatékonyabb lesz az Ön számára egy kihívást jelentő edzés. Ha az alacsony értékek ellenére kihívást jelentő edzést választ, az megerőltetőbb lehet az Ön számára, és nem biztos, hogy olyan jótékony hatással lesz a szervezetére, mint a magasabb értékek mellett végzett edzés.

Női egészségmonitor

A női egészség figyelése különösen a női okosórák területe. A Garmin portfóliójából több modell is kétségtelenül ebbe a kategóriába tartozik. A funkció használatához a Garmin Connect alkalmazásban (Beállítások fül - Felhasználói beállítások) ki kell választani a "női" nemet.

Az óra segítségével nyomon követheti ciklusa előrehaladását, mindig kéznél lesz egy áttekinthető naptár a ciklus különböző fázisaival, és néhány érintéssel feljegyezheti a ciklusához kapcsolódó kísérőjelenségeket (fájdalom, hangulatváltozás stb.).

Alvásfigyelő

Az alvásfigyelést a Garmin okosórák és sportórák túlnyomó többsége tudja. Találkoztunk vele a Forerunner 55-ön is, amelyet kevésbé igényes felhasználóknak terveztek. Ha alvás közben viseli az órát, akkor ennek a funkciónak köszönhetően visszajelzést fog kapni az alvás előrehaladásáról. Az óra figyeli az alvása hosszát, annak minőségét és az egyes alvási fázisok (REM, mély,...) időtartamát . Ha az óra oximéterrel van felszerelve, akkor alvás közben is mérheti a vér oxigénellátását.

Kalóriafogyasztás

A bevitt és elégetett kalóriák mennyisége számos élettani folyamatot befolyásol szervezetünkben. Ezek közé tartozik többek között testsúlyunk ingadozása. A legtöbb Garmin óra képes az úgynevezett aktív és passzív kalóriák meghatározására. Az aktív kalóriák a fizikai tevékenységek során elfogyasztott energiára utalnak. A passzív kalóriák ezzel szemben a sporttevékenységeken kívül, illetve nyugalomban elégetett energiamennyiséget írják le.

A passzív kalóriák becsléséhez az óra olyan adatokat használ, mint az életkor, a testsúly és a magasság. Az így kapott értéket némileg növelik az "ülő tevékenységek" és kisebb mozgások során elégetett kalóriák. Az aktív kalóriák esetében az óra figyelembe veszi a tevékenység intenzitását, típusát és a pulzusszámot is.

Az elégetett kalóriák mennyisége lehet az egész edzés vagy annak egyes szakaszának a célja. A saját edzések létrehozásával kapcsolatos további információkért olvassa el az alábbi fejezetet.

Bár az elégetett kalóriák becslése a Garmin óra egyik továbbfejlesztett funkciója, az evés vagy italok fogyasztása után történő rögzítésük egyelőre nem lehetséges.

Lépésszámláló

Az óra a beépített gyorsulásmérő segítségével követi a lépések számát. Az óra minden napra megadja az ajánlott lépésmennyiséget, ami pozitív hatással lehet az egészségére. Az első napra előre beállított cél 10 000 lépés, majd minden további cél az előző nap megtett lépések száma alapján kerül meghatározásra. Más szóval, az, hogy hány lépést sikerül megtennie egy nap, befolyásolja a következő napra ajánlott célt. Természetesen a napi lépésszámot kézzel is beállíthatja.

Életmódfunkciók

A következő fejezetben bemutatjuk azokat az alapvető funkciókat, amelyek nemcsak a mindennapi életben, hanem a sportolást is megkönnyítik, vagy élvezetesebbé teszik az óra használatát. Az egészségi állapotára vonatkozó fontos információk mellett az óra tájékoztatja Önt az időjárásról, lehetővé teszi az érintés nélküli fizetést és az okostelefon-értesítések megjelenítését.

Reggeli üzenet

A reggeli üzenettel elsősorban a közép- és felső kategóriás modelleken találkozhat. Az óra jó reggelt kíván, rövid összefoglalót ad az éjszakáról és az Ön előtt álló napról, tájékoztatja az időjárásról, és egy szóbeli motivációval zárul. A reggeli üzenet tartalma testre szabható, és olyan lehetőségeket kínál, mint például:

  • edzéskészség,
  • edzések,
  • alvás,
  • VST állapot,
  • időjárás,
  • naptár,
  • test akkumulátor,
  • célzott lépésszám
  • és az intenzív aktivitás percei.

Garmin Pay

A Garmin Pay egy olyan funkció, amellyel az NFC technológián keresztül érintésmentes fizetéseket lehet végrehajtani az okosórával. Mielőtt fizethetne az órájával, meg kell adnia a hitelkártyaadatait a Garmin Connect alkalmazásban (Garmin Pay fül). A kártyával együtt egy 4 számjegyű jelszót is be kell állítania a funkció aktiválásához. Az órának 24 óránként, illetve minden alkalommal, amikor leveszi és visszateszi az órát, meg kell adnia a jelszót.

A Garmin Pay szolgáltatást nem minden bank támogatja területünkön. A támogatott bankok listáját a gyártó weboldalán találja.

Zene vezérlése és lejátszása

A legtöbb Garmin okosórán találkozhat a zenevezérlés funkcióval. Ha megszokta, hogy sportolás közben zenét hallgat okostelefonjáról, akkor az órával átugorhatja a dalokat, visszaléphet hozzájuk, szüneteltetheti őket és szabályozhatja a hangerőt.

A magasabb kategóriás modelleknél, mint például a Forerunner 255 Music, a Fénix 7 vagy a Forerunner 965, belső tároló is rendelkezésre áll, amelyet arra terveztek, hogy a dalokat offline zenehallgatáshoz vezeték nélküli fejhallgatón vagy Bluetooth hangszórón tárolja. Ezeket akár .mp3 formátumban is feltöltheti az órájára a számítógépén keresztül, vagy olyan streaming-alkalmazások segítségével, mint a Spotify és a Deezer.

Értesítések

A párosított okostelefonról érkező értesítések megtekintésének lehetősége a Garmin teljes portfóliójában elérhető. Az óra által megjelenített szöveg részletessége és hossza a kijelző technológiájától és méretétől függ. Az értesítések csak akkor érhetők el, ha az okosóra az okostelefon Bluetooth-jel hatótávolságán belül van.

Egyes modellek a kijelzőn kívül az értesítésekre való válaszadás lehetőségét is kínálják. Erre a célra a gyártó által meghatározott angol nyelvű válaszok vagy a Garmin Connect alkalmazásban beállított üzenetek szolgálnak. Ez a lehetőség azonban csak akkor érhető el, ha az óra Androidos telefonnal van párosítva.

Időjárás

Az aktuális időjárás és az előrejelzés megtekintése szinte minden Garmin okosóra sajátja. A funkció az okostelefon GPS-helyzetétől függ, és csak akkor érhető el, ha az óra Bluetooth-jel hatótávolságon belül van. Az órák egy része az olyan alapvető információk mellett, mint az óránkénti és napi előrejelzés, az érzékelhető hőmérséklet, a páratartalom és a szélirány, olyan fejlett információkat is kínálnak, mint a harmatpont és az UV-index. Az olyan modelleken, mint a Garmin EPIX Pro 2, radaros információkkal is találkozhat (felhőzet, csapadék, hőmérséklet, szél).

Sportfunkciók

A Garmin egyik legrégebbi modellcsaládja a Forerunner okosórák és sportórák, pedig a portfólió többi modellje is a szabadidős és profi sportolók megbízható társai közé tartozik. Számos sportfunkció közös a legtöbb órában, minden árkategóriában.

VO2 Max

A VO2 max érték azt a maximális oxigénmennyiséget írja le, amelyet a szervezete egy perc alatt el tud fogyasztani. Ez így lényegében egy olyan mutató, amely az Ön hosszú távú fizikai erőnlétének alakulását írja le. A VO2 max érték növelése általában a fittség javulásának egyik meghatározó tényezője. A Garmin órák a Firstbeat elemzést használják a becsléshez, amely az edzése több paraméterére támaszkodik.

Bár a szakmai közösség a VO2 max meghatározásának egyetlen pontos módszerének a laboratóriumi gázmérést tartja, az óra által becsült érték nagy hasznára válhat. Ha többet szeretne megtudni a VO2 max méréséről, becsléséről és kiszámításáról, olvassa el részletes cikkünket a témában.

Versenyidő-előrejelzés

A versenyidő-előrejelzés a hosszú távú edzéseredményeit és a VO2 max értékének alakulását használja. Így az óra megbecsüli az 5 km-es, 10 km-es, félmaratoni és maratoni idejét. Mindegyik előrejelzéshez tartozik egy grafikon, amely segítségével láthatja, hogyan alakul az előrejelzés az idő múlásával.

Szívritmus (ST) zónák

A pulzusszám-érzékelő számos praktikus mérőszám és számítás előtt nyitja meg az utat a sportolók számára. Ezek közé tartoznak az ST-zónák, amelyek különböző, egymásra épülő pulzusszám-intervallumokat jelentenek. Minden egyes zónának más-más jelentősége van az Ön edzése szempontjából hosszú távon. A zónák automatikusan kiszámításra kerülnek a maximális pulzusszáma alapján. Ezt vagy manuálisan adhatja meg, vagy az óra automatikusan méri. Az óra ezután ebből számítja ki a következő ST-zónákat:

  • 1. zóna (minimális terhelés), a maximum 50-60%-a - nyugalmi edzés nyugalmi tempóban. Az ebben a zónában történő edzés javítja a szív áramlási jellemzőit és elősegíti az oxigén hasznosítását az izmokban.
  • 2. zóna (könnyű terhelés), a maximum 60-70%-a - kényelmes edzés mélyebb légzéssel, de a beszélgetések megtartásának képességét megtartva. Ez a zóna alkalmas regenerációs edzésre vagy a szív- és érrendszer támogatására szolgáló alapképzésre.
  • 3. zóna (aerob edzés), a maximum 70-80%-a - mérsékelt tempó, a beszélgetés megtartásának nehézségeivel. A zóna ideális a szív- és légzőszervi funkciók (szív és tüdő) edzésére és az állóképesség (aerob fittség) javítására.
  • 4. zóna (küszöbterhelés), a maximum 80-90%-a - gyors tempó a kényelmi határon, nehéz légzéssel. Az ebben a zónában végzett edzés javítja az anaerob fittséget és a laktátküszöböt.
  • 5. zóna (maximális terhelés), a maximum 90-100%-a - nagyon gyors és nem fenntartható tempó, nehéz légzéssel, hosszú ideig. Ez a zóna jó a teljesítmény, az anaerob kapacitás és az izomállóképesség növelésére.

Az ST Zónák bármikor elérhetőek az edzés közben vagy után az elemzésben közvetlenül az órán és a Garmin Connect alkalmazásban. Attól függően, hogy az edzés melyik zónában zajlik, beállíthatja annak intenzitását, hosszát és más fontos paramétereit.

Ha hosszú ideig azonos intenzitással edz (pl. ugyanaz a futóútvonal nagyjából azonos tempóban), edzése alacsonyabb zónába kerülhet. Ez egy fittségnövelő edzést karbantartó edzéssé, később pedig regeneráló edzéssé változtathat. Laikusan fogalmazva azt mondhatnánk, hogy azonos terhelés mellett a szíve "kevésbé fog terhelni". Ez a fejlődés tehát meghatározó tényezője a teljesítménye javulásának.

Helyreállítási idő

Testünknek minden edzés, fizikai és akár szellemi megterhelés után elegendő pihenésre van szüksége. A regeneráció során új energiát és erőt nyerünk a további kihívások leküzdéséhez. Az edzéssel összefüggésben a regenerálódási idő drámai hatással van a jövőbeli teljesítményünkre. Ha azonban nincs elegendő inputunk, a regenerálódás hosszának megbecslése nagy kihívást jelent.

A helytelen becslés azt eredményezheti, hogy egy olyan edzés, amelyben az ereje határán teljesített, nem a várt hatást váltja ki. A Garmin órák e tekintetben jelentősen megkönnyítik a dolgát. Az edzés során elemzett adatmennyiség és a teljesítményadatok miatt meg tudja becsülni a regenerálódási időt. Az óra az edzési adatokon kívül az egészségi és életmódbeli adatokat is felhasználja a becsléshez.

Edzés

Bár a Forerunner sportórák a Garmin portfóliójának legsportorientáltabb tagjai, a többi modellsorozat is rengeteg sportfunkciót kínál. Ezek közé tartoznak a semmiből létrehozható edzésmódok, amelyek szinte minden részletét megtervezheti. Különböző típusú szakaszokat (bemelegítés, pihenés,...), időtartamokat (idő, távolság, elégetett kalória,...) és célokat állíthat be.

Az alapvető edzéstervek közvetlenül az órában érhetők el
Az alapvető edzéstervek közvetlenül az órában érhetők el

A saját edzéseken kívül a Garmin Connect alkalmazás rendelkezik egy könyvtárnyi edzéssel és edzéstervvel, amelyeket letölthet az órájára. A tervek futó és kerékpáros tevékenységekhez állnak rendelkezésre.

Autor: Martin Dajča
Szerző: Martin Dajča
Szeretem átültetni a tapasztalataimat és a bonyolult gondolataimat a fogyasztók számára érthető nyelvezetre. Szabadidőmben szívesen futok, biciklizem és túrázom a környékemen. Ezért portfóliómban okosórák, autós kamerák és sok más, a mindennapi életet megkönnyítő eszköz bemutatása is szerepel.
Hogy tetszett ez a cikk?
5/5 - (8 hodnocení)
Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Termékértékelések

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram