Teszt: Garmin Vivoactive 4 okosra
Első pillantásra a Garmin Vivoactive 4 óra nem feltűnő. De több van benne, mint gondolná, és ez az egyik legjobban felszerelt óra az árkategóriájában. Funkcióival az órát sportolóknak, aktív embereknek és azoknak tervezték, akik részletesen figyelemmel akarják kísérni testüket. Egész nap gond nélkül viselheti, hiszen kellemesen letisztult és elegáns dizájnnal büszkélkedhet.
Gyakran ismételt kérdések
A Vivoactive 4 az 5 ATM minősítésnek köszönhetően 50 méteres mélységig vízálló (de búvárkodásra nem alkalmas).
Az óra figyelmeztet a bejövő üzenetekre és hívásokra. A hívást elfogadhatja vagy elutasíthatja, de a hívás megválaszolásához a hangszóró hiánya miatt okostelefonra vagy a telefonhoz csatlakoztatott fejhallgatóra lesz szüksége. Az androidos telefonok felhasználói az üzenetekre és hívásokra előre beállított szöveges válaszokkal válaszolhatnak. Ez a funkció az iPhone-felhasználók számára nem érhető el.
A Garmin Venu termékcsaládja a vezető okosóra termékcsalád, amely részletesebb és fejlettebb AMOLED kijelzővel rendelkezik. A Vivoactive termékcsalád MIP kijelzőt használ. Ez nem halványul, közvetlen napfényben általában jobban látható, és alacsonyabb az akkumulátorigénye. Ennek ellenére a Garmin Venu 2 hosszabb akkumulátor-üzemidővel rendelkezik (8 vs. 12 nap) a Vivoactive 4-hez képest.
Az S (kis) modell az óraház és a kijelző méretében különbözik, amely 1,1" képátlójú, szemben a normál 1,3"-os modellel. A Garmin Vivoactive 4S inkább a hölgyek számára készült, azt külön vizsgáltuk.
A Garmin Vivoactive 4 óra csomagolása
Az órát egy kocka alakú, szürke színű dobozban lehet megvásárolni. A csomagban az órán kívül egy klasszikus USB-A csatlakozóval ellátott tápkábel és egy papíralapú használati utasítás is található. Semmi sem hiányzik, ami fontos lenne.
A Garmin Vivoactive 4 műszaki paraméterei
A Garmin Vivoactive 4 a Garmin kínálatában egy alacsonyabb kategóriás óra, de számos olyan tulajdonsággal és funkcióval rendelkezik, amelyekkel a magasabb kategóriás modellekben, például a Garmin Forerunner 265-ben is találkozhatunk. A transzflektív MIP kijelző, amelyet a zászlóshajó Garmin Fenix 7-ből is ismerhetünk már, különösen közvetlen napfényben működik megbízhatóan, és például az aktivitás üzemmódban a fehér alapon fekete adatok minden szögből teljesen tisztán és jól láthatók. Ráadásul az órával akár úszni is mehetünk, köszönhetően az 5 ATM-es vízállóságnak.
Paraméter | Érték |
---|---|
Szíj típusa | Szilikon |
Ellenállás | Vízálló 5 ATM-ig (úszásra alkalmas) |
Kijelző | 1,3" MIP (1,1" a Vivoactive 4S-ben) |
Az akkumulátor élettartama | Akár 8 nap (GPS-szel akár 18 óra) |
Töltési mód | Tápkábel |
Csatlakozás | Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC, ANT |
Operációs rendszer | Garmin OS |
Méretek (szíj nélkül) | 45,1 × 45,1 × 12,8 mm |
Súly | 50,5 g |
Kivitelezés
A 45 mm-es Vivoactive 4-et fekete színben teszteltük. Az óra első pillantásra nem nyűgözött le minket a megjelenésével, de elegánsan és viszonylag visszafogottan mutat a csuklón. Minimalista kialakításának köszönhetően bármilyen öltözékhez illik, és minden nap, akár munkába is gond nélkül viselhető. Az óra a Vivoactive 3-hoz és a Forerunner 645-höz hasonló, mérete pedig 135 mm-200 mm-es csuklókörmérettel rendelkezik.
A hölgyek számára a Vivoactive 4S 40 mm-es változata megfelelőbb.
Az óra teste edzett műanyagból készült, a mellékelt szilikon szíj pedig merevebb benyomást kelt, és a bordázott felületnek köszönhetően nagyon kényelmes is a kézben. A Corning Gorilla Glass 3 által védett számlap jobb oldalán két gomb található, amelyek kiegészítik a 260×260 pixeles Garmin Chroma Display érintésvezérlését.
A gombok azonban nem teszik lehetővé a teljes körű vezérlést, így azt ki kell egészíteni az érintésvezérléssel, ami terepen való mozgáskor (vagy piszkos kézzel) néha problémát jelenthet. Az órának jót tettek volna az extra gombok, amilyeneket például a Garmin Forerunner 265 is használ. Egyébként azonban az érintésvezérlés élénken és kényelmesen működik.
Szintén kellemes az 50 grammos súlya, aminek köszönhetően gyakorlatilag nem tud a csuklódon lévő óráról.
Az akkumulátor élettartama és a töltés
Az akkumulátor élettartama okosóra üzemmódban 8 nap, amely tesztünk szerint valóban így van. Természetesen az akkumulátor élettartama rohamosan csökken az óra GPS-használati módjában (max. 18 óra) és GPS zenelejátszással - például futás közben (max. 6 óra).
Napi 1-2 órás tevékenységgel az akkumulátor élettartama körülbelül 4-5 napra csökken.
Mivel az órát nem extrém terepi használatra tervezték, az akkumulátor élettartama még aktív sportolók számára is teljesen elegendő. Még azt is figyelembe véve, hogy az óra töltése meglehetősen gyors, és egy óra alatt lemerült állapotból az akkumulátor kapacitásának kb. 50%-ára tölthető fel.
Az óra akkumulátor élettartamát meghosszabbíthatja például a háttérvilágítás fényerejének vagy időtartamának csökkentésével, egyes érzékelők kikapcsolásával, vagy például az óra másodperckijelzés nélküli megjelenésével (nem frissül másodpercenként).
A töltéshez egy klasszikus, saját Garmin kábel áll rendelkezésre, amely az óra hátuljába csatlakozik. A másik végén egy klasszikus USB-A csatlakozó található.
Sajnos, még ez a meglehetősen stílusos modell sem kapott vezeték nélküli töltés támogatást.
A párosítás gyors
Az óra telefonhoz való csatlakoztatásához a Garmin Connect alkalmazásra van szükség, amelyet a Google Play és az App Storeból is letölthetünk. Ki kell választani az új eszköz hozzáadása opciót, kiválasztja az óratípust a listából, majd a kóddal párosítja. A kapcsolat azonnal létrejön, némi időt vesz igénybe az alkalmazásban való regisztráció és a személyes adatok, például a kor, a magasság, a súly vagy a célok (lépések, kalóriák stb.) beállítása. Ha már használt korábban Garmin órát, akkor minden készen áll, csak be kell jelentkeznie.
A tesztelés során volt egy kisebb problémánk a korábbi párosítás feloldása utáni újrakapcsolódással. Azonban csak annyit kellett tennünk, hogy manuálisan leválasztottuk az órát a Bluetooth-ról, újraindítottuk az alkalmazást, és minden működött újra, ahogy kell.
Garmin Connect alkalmazás a futóedzések értékeléséhez
A Garmin Connect alkalmazással nyomon követheti a Garmin Vivoactive 4 által kínált összes statisztikát, sportteljesítményt és egészségügyi mérést. Elemezheti teljesítményét, megtekintheti a különböző grafikonokat vagy megtervezheti például edzéseit. Ebben közvetlenül segíthet a Garmin Coach funkció, ahol futáshoz kapcsolódó edzésterveket találhat, ahol beállíthatja a kívánt célt (például a verseny dátumát és az útvonal hosszát), és követheti az edző (előre kiválasztott) edzési ajánlásait.
Az alkalmazásban továbbá áttekintést találhat a tevékenységeiről, elemezheti a pulzusszáma alakulását, nyomon követheti az edzéskészséget és az ajánlott regenerálódást, vagy elemezheti az alvást.
Különböző kihívásokban is részt vehet, akár barátaival, akár globálisan, és különböző jelvényeket szerezhet. A Garmin Vivoactive 4 segítségével gondoskodunk a sportoláshoz szükséges motivációról.
Vízállóság
Az óra 5 ATM (50 méter) vízállósággal büszkélkedhet, így anélkül mehet úszni, vagy zuhanyozni, hogy le kellene vennie.
A tevékenységek közé tartozik az úszás (csak a medencében, nem a nyílt vízben), de olyan dolgok is, mint például az evezés.
Funkciók az aktív élethez
A Vivoactive 4 összesen 23 sportmóddal rendelkezik, és a Garmin Connect IQ alkalmazással még tovább növelheti a számukat. Az aktivitáskövetést és egyéb mutatókat (pl. elégetett kalóriák, lépések száma, megmászott emeletek), alvás és stressz a megbízható Garmin minőségű szenzorok teszik lehetővé, többek között:
- gyorsulásmérő,
- giroszkóp,
- optikai pulzusmérő szenzor,
- a vér oxigénszintjének mérése,
- iránytű,
- barométer
- és magasságmérő.
A biztonsági funkciókat is értékelni fogja, amikor úton van:
- Az eseményérzékelés, ahol az óra képes felmérni egy veszélyes helyzetet (baleset) és üzenetet küldeni az aktuális helyzetével együtt az előre meghatározott kapcsolattartóknak.
- A LiveTrack ezután lehetővé teszi, hogy egy tevékenység részeként közvetlenül, valós időben megossza a tartózkodási helyét és az előre beállított útvonalat szeretteivel. Mindkét funkciót be kell állítani.
Útvonal navigáció
A Vivoactive nem rendelkezik teljes körű térképekkel (mint a magasabb kategóriás modellek - például a Garmin Fenix 7X, Garmin Instinct 2 Solar vagy a Garmin Forerunner 955), de természetesen rendelkezik GPS navigációval, így lehetővé teszi, hogy nyomon kövesse az útvonalát, miközben aktív, vagy egyszerűen nyíl segítségével navigáljon egy előre tárolt pozícióhoz. Ez az alapvető tájékozódáshoz elegendő, de összetettebb navigációra ne számítson. Beállíthatja, hogy a GPS, a GPS GLONASS vagy a GPS GALILEO műholdak segítségével kövesse a helyzetét.
Szívritmus mérés
Az óra természetesen folyamatosan figyeli az aktuális pulzusszámát, és az elmúlt négy óra pulzusszámának grafikonját is megtekintheti, kiemelve a legmagasabb és legalacsonyabb értékeket.
Vér oxigénellátása
A pulzoximéter méri a vér aktuális oxigénszintjét, vagy az aktuális értéket, vagy beállíthat egy folyamatos mérést (ebben az esetben vigyázzon az akkumulátor alacsonyabb üzemidejére). A pulzoximéter értéke az oxigéntelítettség százalékában jelenik meg. Ezután a Garmin Connect alkalmazásban megtekintheti az egyéb részleteket, például a több napra vonatkozó trendeket.
Alvásfigyelés
Ha éjszaka viseli az órát, akkor a részletes alváselemzésből is profitálhat, és a napi tevékenységeit ahhoz igazíthatja, hogy mennyire jól regenerálódott az éjszaka folyamán. Az óra nyomon követi, hogy mennyi ideig aludt, mikor volt ébren, mikor volt könnyű és mély alvás, valamint a REM szakaszok.
Az óra nem rendelkezik intelligens ébresztővel, így nincs más választása, mint beállítani egy klasszikus ébresztést.
VO2 max mérés
A Garmin Vivoactive képes a VO2 max mérésére vagy becslésére.
A VO2 max kifejezi azt a maximális oxigénmennyiséget, amelyet egy személy képes felhasználni, és így értékeli a fizikai teljesítményt. Minél magasabb az érték, annál jobb a fizikai erőnléte.
A testterhelés figyelése és a Body Battery
Az óra az úgynevezett Stress Score-t is figyeli, azaz inkább a test terhelését a nap folyamán (ha az órát viseli), ezt akkor csinálja, amikor a test nyugalomban van (az óra nem méri a Stress Score-t edzés vagy más fizikai tevékenység közben).
Valós időben a pontszám 1 és 100 között mozog, ahol a 100 a legnagyobb terhelésnek felel meg. A pontszám közvetlenül egy kemény edzés után éri el a legmagasabb értékeket, de növeli például a közelgő vírusos megbetegedés, a túlhajszoltság, az alváshiány vagy a túlzott alkohol- vagy ételfogyasztás is. A terhelés figyelésével nyomon követheti teste reakcióit, és ennek megfelelően módosíthatja az edzés intenzitását.
Amikor kipihent, jól érzi magát és nyugalmi helyzetben van, a mérőszámok alacsonyak (nyugalmi értékekben), így ezután könnyen nyomon követheti az eltéréseket és a különböző hatások szervezetére gyakorolt hatását. Például az alkoholfogyasztás nagyon gyorsan megnöveli a szervezet terhelésének szintjét.
Ennek a mérőszámnak az egyszerűsített nyomon követését és értékelését a Body Battery funkció teszi lehetővé, amely a szervezet terhelését egy olyan indexre konvertálja, amely kifejezi az "akkumulátorok töltöttségét" a nap folyamán. Egy jó éjszakai alvás után elérheti a 100-as szintet (általában inkább kevesebbet), és ez az érték fokozatosan lemerül a napközbeni tevékenységeinek megfelelően. A Body Battery alapján jobban megtervezheti tevékenységeit (sport és egyéb).
Tesztelési tapasztalataink szerint a Body Battery funkció jól illeszkedik a tényleges állapothoz. Egy rosszul eltöltött éjszaka után nem töltődik fel eléggé, és egy hosszú nap után, például amikor este becsukja a szemét, az érték majdnem nulla.
Tucatnyi sportolási mód
A Garmin Vivoactive 4 esetében is több tucat sporttevékenység közül választhat, amelyeket mérhet az órán. Az úszást már említettük, de természetesen megtalálja a különböző futási módokat (beleértve a futógépen való futást is), a kerékpározási módokat, a síelést, az evezést vagy akár a kardió edzéseket is. Az óra lehetőséget kínál arra is, hogy kész edzéseket töltsön le HIIT, súlyzós edzés, kardió, jóga vagy pilates edzésekhez.
Az óra golf üzemmóddal is rendelkezik, amit egyébként csak a magasabb kategóriás órákban találunk (például a Fenix 7-ben vagy az EPIX 2-ben).
Életmód funkciók
Az iOS rendszerrel párosítva az óra nem teszi lehetővé a hívások indítását vagy az üzenetek megválaszolását. De azok számára, akik mindig tudni akarják, mi történik, az óra lehetővé teszi, hogy a telefonról érkező összes értesítést megtekinthessék.
Android esetén az óra figyelmezteti a bejövő üzenetekre és hívásokra, és előre beállított szöveges válaszokkal válaszolhat rájuk.
Futáshoz és városnézéshez nagyszerű funkció a 3,6 GB belső memóriával rendelkező zenelejátszó, így akkor is hallgathat letöltött lejátszási listákat, például a Spotify-ból, ha nincs Önnél a telefonja.
A Garmin Vivoactive 4 is azon órák közé tartozik, amelyek rendelkeznek az érintés nélküli fizetéshez szükséges NFC technológiával, így még a pénztárcát sem kell magával vinnie egy kis harapnivalóért.
A Garmin Connect alkalmazásban hozzáadhat egy bankkártyát, megadhatja a kártyaszámot, a lejárati dátumot és egyéb szükséges adatokat, valamint beállíthat egy PIN-kódot, amelyet fizetéskor meg kell adnia.
Győződjön meg róla, hogy bankja támogatja a Garmin Payt, mielőtt elkezdené a beállítást. A bankok listáját itt találja.
Jellemzők nők számára
A Garmin Connect alkalmazással nyomon követheti menstruációs ciklusa vagy terhessége előrehaladását is. Lehetővé teszik a tünetek nyomon követését, edzési és táplálkozási tippek bemutatását és még sok mást. Minden mindig Önnél van az órával.
Következtetés – kinek ajánljuk a Garmin Vivoactive 4-et?
A Garmin Vivoactive 4 azok számára készült, akik a legtöbb funkciót szeretnék, de nem akarnak sok pénzt költeni (vagy nem akarnak nagy összeget befektetni egy órába). Alacsony áráért több mint 20 sportmódot, fejlett mérőszámokat az alvás vagy a testterhelés követéséhez, minőségi érzékelőket az egészségügyi funkciókhoz, vagy közel 4 GB memóriát kapunk a zenék tárolásához.
Mindezt egy MIP kijelzőn, amely bár az AMOLED kijelzők korában kissé elavultnak tűnik, de a célt jól szolgálja, és például szó szerint kitűnik a közvetlen napfényben. Akik AMOLED kijelzőt szeretnének, azok inkább a Venu 2-t válasszák, míg akiknek több funkcióra vagy hosszabb akkumulátor-üzemidőre van szükségük, azok a Fenix 7-et vásárolják meg inkább.
A Garmin Vivoactive 4 azonban sok vásárlót talál majd a kevésbé igényes, de aktív felhasználók körében, akik nem akarnak aggódni a túl drága készülék miatt.
Teszt: Garmin Vivoactive 4 okosóra
-
A kivitelezés minősége
-
Akkumulátor
-
Operációs rendszer
-
Kompatibilitás
-
Ár/teljesítmény arány
Ár/teljesítmény világbajnok
Első pillantásra a Garmin Vivoactive 4 óra nem feltűnő. De több van benne, mint gondolná, és ez az egyik legjobban felszerelt óra az árkategóriájában. Funkcióival az órát sportolóknak, aktív embereknek és azoknak tervezték, akik részletesen figyelemmel akarják kísérni testüket. Egész nap gond nélkül viselheti, hiszen kellemesen letisztult és elegáns dizájnnal büszkélkedhet.
Előnyök
- Érintésvezérlés
- Több tucat sportmód
- Szilárd akkumulátor-üzemidő
- Számos egészségügyi funkció
- Vízálló 5 ATM-ig (50 m)
- Belső 3,6 GB tárhely a zenék számára
Hátrányok
- Előre beállított válaszok csak Android számára
- Magasabb ár
- Teljes gombvezérlés hiánya