Teszt: Apple Watch Series 10 okosóra
Az Apple bemutatta a Watch Series 10 új generációját. A legfontosabb új funkciók közé tartozik a teljes értékű hangszóró az órában, a továbbfejlesztett mikrofon és a Depth Meter alkalmazás. Az óra az eddigi legnagyobb és legfejlettebb kijelzővel dolgozik, amely különböző betekintési szögekből jobban leolvasható. Hogyan teljesített az óra a tesztem során?
Gyakran ismételt kérdések és válaszok
A generációk közötti változások meglehetősen minimálisak, és valószínűleg a legtöbb felhasználónak nem lesz értelme a Watch 9-ről a Watch 10-re váltani. Ha azonban egy régebbi óramodell (pl. Watch 6 vagy Watch 7) tulajdonosa, a legújabb modellre való frissítés már releváns lehet.
Az új funkciók között említhetjük a teljes értékű hangszórót az órában, amelynek köszönhetően közvetlenül a csuklóról hallgathatunk zenét, a mikrofon pedig még jobb telefonálást tesz lehetővé. És a Depth Meter alkalmazást is kihasználhatjuk , amely korábban csak a Watch Ultra és a Watch Ultra 2 esetében volt elérhető. Más új funkciók, például az alvási apnoe-érzékelés és az életfunkciók már nem kizárólag erre a modellre vonatkoznak, hanem szoftverfrissítéssel a régebbi órákra is eljutnak.
Sajnos az akkumulátor élettartama nem javult a generációk között. Normál használat során körülbelül 36 óránként kell tölteni az órát, de legalább a töltési sebesség javult, mindössze 30 perc alatt lehet 0-ról 80%-ra tölteni. Ezután mindössze 8 perc a töltőn elég ahhoz, hogy 8 óra alvást figyeljünk. Ezáltal a gyakori töltés nem jelent akkora problémát.
Az Apple Watch Series 10 csak azonos márkájú mobiltelefonokkal párosítható. Konkrétan iPhone XS vagy újabb, beleértve az iPhone SE (2. generációs és újabb) készüléket is, iOS 18 vagy újabb operációs rendszerrel.
A doboz tartalma és a műszaki adatok
Mivel Apple termékről van szó, valószínűleg nem meglepő, hogy a csomagolás a legapróbb részletekig átgondolt, és a kicsomagolás élményként hat. Belül magát az okosórát, egy tápkábelt, a szükséges dokumentációt és egy szíjat (a választott S/M vagy M/L méretben) találunk.
Paraméter neve | Érték |
---|---|
Szíj típusa | Szilikon/textil/rozsdamentes acél |
Ellenállás | IP6X, vízálló 50 méter mélységig |
Kijelző | OLED Retina 1,69" (42 mm-es változat), 1,96" (46 mm-es változat) |
Az akkumulátor élettartama | Akár 18 óra (36 óra alacsony energiafogyasztású üzemmódban) |
Töltési mód | Mágneses tápkábel |
Csatlakoztathatóság | Bluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS, NFC |
Operációs rendszer | watchOS |
Méretek szíj nélkül (42 mm-es változat) | 46 × 39 × 9,7 mm (42 × 36 × 9,7 mm) |
Súly szíj nélkül (42 mm-es változat) | 36,4 g (30 g) |
Olcsóbb alumínium vagy drágább titán
Az előző modell példáját követve az óra kétféle anyagvariációban kapható. Az első az alumínium. A második titán változat az előző generáció rozsdamentes acélját váltja fel.
A dizájn ekkor kapott egy kis variációt az óra vastagságát illetően. Az Apple állítása szerint ez most a valaha volt legvékonyabb Apple Watch a piacon. Nekem személy szerint azonban minimálisnak tűnik a változás, és ha nem olvasnám ezt, akkor is nehezen tudnék észrevehető különbséget észrevenni a Series 9-hez képest. Szintén újdonság, hogy a Watch 10 42 és 46 mm-es méretben is elérhető (41 és 45 mm helyett).
Csak érdekességképpen, a teszt során az alumínium modell volt nálam piano black színben, 46 mm-es méretben (az óra egy kicsit nagyobbnak tűnik a csuklómon, és inkább férfiaknak ajánlanám). A szín elegánsnak tűnik, és felkeltette a környezetem figyelmét. Az érdekesség kedvéért hozzá kell tennem, hogy az alumínium változatnál a piano black az egyetlen fényes szín, a többi matt. A szennyeződések vagy az ujjlenyomatok valószínűleg a fényessége miatt jobban megtapadnak ezen az anyagon.
Kipróbáltam egy tépőzárral záródó szövetszíjat. Én személy szerint praktikus okokból inkább a gumiszíjat részesítem előnyben. Az Apple Watch 10-zel egyszer alaposan eláztam, és a nedves csuklópánt nem volt túl kényelmes.
Az órát kényelmesen lehetett viselni, és nem hajlamos semmilyen módon feszülni a normál tevékenységek, számítógépes munka vagy sportolás közben. Alvás közben sem zavart.
Meglehetősen finom változás, hogy az Apple úgy döntött, hogy többé nem használja a digitális koronán lévő piros gyűrűt az LTE modellek jelölésére. Így a környezet nem fogja tudni ránézésre megállapítani, hogy milyen órát viselünk.
Újabb chip, gyors futás
Az Apple Watch Series 10 újabb S10-es chipet kap. Teljesítmény tekintetében semmi kivetnivaló nincs az órában. A tesztelés során nem tapasztaltam fagyást vagy késedelmet a kattintásaimra való reagálásban. De ezt már valahogy megszoktam az Apple készülékeknél, és ez már alap.
Az Apple Watch 9-hez hasonlóan 64 GB belső memória áll rendelkezésre, amely nem csak a letöltött alkalmazások, hanem az offline zenehallgatáshoz szükséges zenék tárolására is használható.
A mobilalkalmazás számtalan statisztikát és adatot kínál, amelyeket egy pillantással megtekinthetünk. Az alábbiakban néhány mintát mutatunk.
Az eddigi legnagyobb és legfejlettebb kijelző
A gyártó megemlíti, hogy az óra az eddigi legnagyobb és legfejlettebb OLED-kijelzővel rendelkezik, és a vékonyabb lünetta is felhívja magára a figyelmet. Ha egymás mellé tesszük a Watch 9-et és a Watch 10-et, a különbség minimális és milliméteres tartományban van. Ha azonban mondjuk a régebbi Apple Watch 6-ról vagy Watch 7-ről szeretnénk feljebb lépni, a kijelző méretének változása egyértelműen markánsabb lesz.
A kijelző mérete 1,69" a Watch kisebbik változatánál és 1,96" a nagyobbiknál. Az általam tesztelt 46 mm-es változatnak még az Ultra Watch 2-nél is valamivel nagyobb a kijelzője, és az érintőképernyő emiatt valóban könnyen kezelhető.
Az Apple azt is ígéri, hogy a kijelző akár 40%-kal fényesebb, ha kissé ferdén nézzük. Személy szerint azt kell mondanom, hogy nehéz olyan szöget találni, ahonnan az órára nézve ne látnánk semmit (hacsak nem megyünk a végletekig). Könnyen ellenőrizhetjük az aktuális időt, akár oldalról odapillantva is.
A maximális fényerő eléri a 2000 nitet, ami már nem egy generációs különbség. Az érték azonban teljesen elegendő, és közvetlen napfényben sem volt gondom az olvashatósággal. A drágább Apple Watch Ultra 2 1000 nittel több fényerőt kínál majd.
Az akkumulátor élettartama nem változott a generációk között
Az akkumulátoros üzemidő az Apple Watch egyik gyenge pontja, és ez a Series 10 esetében sem változott. Az akkumulátor élettartama természetesen attól függ, hogyan használjuk az órát. Tesztelés során általában akár 36 órát is elértem. Az Always-On kijelző ki volt kapcsolva, de az óra kiválóan teljesített az értesítések fogadásában, rövid hívások kezdeményezésében és napi körülbelül egy óra aktivitás figyelésében (főként szabadtéri séta). Időnként ellenőriztem az időjárást, a naptári eseményeket vagy az aktuális pulzusomat.
A töltési sebesség viszont jelentős javuláson ment keresztül. Az órát 0-ról 80%-ra mindössze 30 perc alatt lehet feltölteni. Szokásommá vált, hogy az esti higiénia és vacsorakészítés közben töltöm fel. Ha pedig véletlenül lefekvés előtt jut eszembe, hogy elfelejtettem feltölteni az órát, 8 perc töltésre van szükség, hogy 8 óra alvást követni tudjak. Ennyi idő alatt még fogat is moshatok vagy olvashatok pár oldalt egy könyvből.
Ha az órát egy napos túrára visszük magunkkal a hegyekbe, előfordulhat, hogy az akkumulátor élettartama problémát fog okozni. GPS üzemmódban legfeljebb 7 órát bír, ami nem mindig elegendő. Ebben a tekintetben például a Garmin modelljei előnyösebbek.
Az úszás szenvedélyes rajongóinak
Ha lelkes úszó, az Apple Watch Series 10 nem fogja cserben hagyni. Magával viheti a medencébe, és a készülékkel még sznorkelezni is lehet a tengerben 6 méteres mélységig. Aki azonban szeretne búvárkodni, annak továbbra is az Apple Watch Ultra vagy az Ultra 2 lehet a jobb választás, amellyel akár 40 méter mélységbe is lemerülhet.
A vízhőmérséklet mérésére szolgáló érzékelő izgalmas újdonság. Ez az adat hasznos lehet például edzés közben, amikor nyomon szeretné követni a hőmérsékletváltozást. A Depth alkalmazás időmérést is indít a vízbe merüléskor, ami hasznos a komoly sportolóknak is.
A hőmérsékletadatokat azonban óvatosan érdemes kezelni. A tesztem során az óra 3°C-kal magasabb hőmérsékletet mért, mint a digitális hőmérő. Az információnak elérhetőnek kellene lennie az alkalmazásban, de sajnos én valamiért nem láttam semmit.
Az Apple Watch 10 funkciói, illetve újdonságai közül néhány
Az Apple Watch Series 9-hez képest az újabb Series 10 csak néhány új funkciót kínál. Az Apple Watch 10 újdonságai közül sok a watchOS 11 része, így ezek fokozatosan elérhetők lesznek a régebbi modelleken is. Itt elsősorban az Életmód alkalmazásról és az alvási apnoe felismeréséről van szó. További részletek róluk hamarosan.
Nézzük meg először azokat a funkciókat, amelyek csak az Apple Watch 10-re vonatkoznak.
Teljes hangszóró az órában
A korábbi modelleknél AirPods vagy más fejhallgatót kellett csatlakoztatni, hogy zenét vagy podcastokat hallgathassunk. A Series 10-ben azonban teljes méretű hangszórót találunk, és közvetlenül az óráról élvezhető a zene. A minőség a hangszóró méretéhez képest elég jó, és úgy találom, hogy a zenehallgatás élvezetesebbé teszi néhány tevékenységet.
Még jobb hívásminőség
Személy szerint én azok közé tartozom, akik inkább a telefont használják telefonáláshoz. De bizonyos helyzetekben különösen praktikus, ha közvetlenül a csuklóról lehet hívásokat kezdeményezni. A Watch Series 10 mostantól hangszigetelő mikrofonnal rendelkezik, amely képes kiszűrni a környezeti zajokat a hangból.
Kipróbáltam a funkciót főzés közben, amikor nem akartam a telefonomért szaladni, így a csuklómról fogadtam a hívást. A másik fél szerint talán még jobban hallott engem, mint a telefonról, és nem is vette észre a sercegő serpenyőt a közelben. Annak ellenére, hogy hajlamos voltam felemelni a csuklómat, és közvetlenül az órámba beszélni, a másik fél akkor is megértett, amikor leengedve hagytam a csuklómat.
Depth alkalmazás
A Depth alkalmazással már foglalkoztam az óra vízállóságának és keményebb körülmények közötti használatának szentelt részben. Teljesség kedvéért hozzáfűzöm, hogy az alkalmazás úgy is beállítható, hogy automatikusan elinduljon, amint az óra vizet érzékel. Bekapcsoltam a funkciót, és tökéletesen működött. Az alkalmazást akkor is tesztelhetjük, ha nem tartózkodunk a vízben, a koronát elforgatva szimulálhatjuk a merülést. Az órával maximum 6 méteres mélységig lehet merülni.
Ezután nézzük meg azokat a funkciókat, amelyek a Watch 10-en jelennek meg, de már nem kizárólagosan csak azon. Ez azt jelenti, hogy idővel a szoftverfrissítésekkel átkerülnek a régebbi órákra is.
Életmód funkciók
Az Életmód alkalmazás eredményeit 7 éjszaka alvás után láthatjuk az órával. Ez alapvetően egy sor olyan mutató, amelyet az óra nyomon követ alvás közben (például a pulzusszám, légzésszám, oxigéntelítettség, alvás időtartama és csuklóhőmérséklet). Az alkalmazás figyelmeztet a rövid távú változásokra, amelyek jelzik, ha valami nincs rendben (például a szervezet betegség elleni küzdelmét).
Így, amikor felébred, egyszerűen megállapíthatja, hogy az adatok normálisak-e, vagy jobban oda kell figyelni valamire. Személy szerint az én adataim a teszt során végig normálisnak bizonyultak, ami beleillik az életmódomba, és akkoriban nem volt semmilyen betegség. Bizonyos ingadozások azonban jelezhetik, hogy például ideje elkerülni a fizikai aktivitást, és inkább a pihenésnek hódolni.
Alvási apnoe kimutatása
Az Apple Watch Series 10 képes felismerni az alvási apnoe jeleit, így időben orvoshoz fordulhat. Ez ismét egy előrelépés.
A következő funkciók nem különböznek az órák korábbi generációitól.
Mozgásgyűrűk, pulzusszám, vér oxigénszintje és még sok minden más
Az olyan funkciók, mint a mozgásgyűrűk, a pulzusszám és a vér oxigénellátása már alapvetőek az okosórák terén, így valószínűleg nem szükséges hosszasan bemutatni őket. Tapasztalataimból csak annyit tennék hozzá, hogy a mért adatok számomra különösen pontosak voltak. Pozitívum, hogy mostantól a hét minden napjára testreszabhatók a mozgásgyűrűk, amit én érdekesnek találtam. Általában nem tudok annyi lépést beiktatni a hétköznapokon, mint hétvégén, ezért szeretem ehhez igazítani az értékeimet.
A fejlett funkciók közül az EKG mérések sem hiányoznak. Az alkalmazás figyelmeztet mind a túl magas, mind az alacsony értékekre, valamint a szabálytalan szívverésekre, ami lehetővé teszi, hogy szükség esetén orvoshoz forduljunk.
Részletes alvásmonitorozás
Minden reggel, amikor felébred, információ vár az alvás teljes hosszáról, beleértve az egyes fázisok időtartamát is. Tesztelésem során az óra általában pontosan rögzítette az alvásidőt. A grafikonok helyesen ábrázolták az általam ismert éjszakai ébrenlétet is.
Az óra alaphelyzetben csak hagyományos ébresztést kínál (nem intelligens ébresztést a könnyű alvás fázisában). Erre a célra azonban használhatunk harmadik féltől származó alkalmazásokat, így ez nem jelentős hátrány. Az olcsóbb Amazfit GTR 4 például alapfunkcióként kínál okos ébresztőórát.
Fejlett női egészségkövetés
Az Apple Watch 8-tól kezdve a márka órája hőmérőt kínál a nők egészségének pontosabb nyomon követéséhez. A készülék alvás közben a csuklóról méri a hőmérsékletet, és a mért adatok alapján pontosítani tudja a termékenysége becsült időpontját. Az adatokat érdemes fenntartásokkal kezelni, de ha a szülőséget tervezi, az óra nagy segítséget nyújthat.
Az óra a hőmérsékleti adatokat azután jeleníti meg, hogy 5 éjszakán át aludt vele. Az óra azonban nem rendes hőmérőként működik, ezért nem tudja igény szerint mérni a hőmérsékletet.
Autóbaleset észlelése és segélyhívás
A két előző generációhoz hasonlóan a Watch Series 10 is képes az esések és az autóbalesetek észlelésére, és automatikusan segítséget hívni. Ehhez szüksége lesz egy iPhone-ra, amelyhez csatlakoztatva van (feltéve, hogy nincs Cellular-kompatibilis, eSIM-mel ellátott óránk).
Sportoljon az Apple Watch 10-zel
Az Apple Watch 10 számos sporttevékenységet kínál, amelyeket nyomon követhet vele. Az edzés közben megjelenített adatok attól függően változnak, hogy melyik konkrét tevékenységet választja a nyomon követéshez.
- Gyaloglás közben nagyon tetszett, hogy minden egyes megtett kilométerről automatikus értesítés érkezik a csuklómon egy enyhe rezgéssel. A kijelzőn az óra mutatja az eltelt időt, az elégetett kilokalóriák mennyiségét, a pulzusszámot, az átlagos tempót és a megtett távolságot.
- Futás közben nyomon követheti az eltelt időt, a pulzusszámot (beleértve a zóna besorolást is), az átlagos tempót, a megtett távolságot, a szakaszon belüli tempót, a magasságot és az aktuális tengerszint feletti magasságot.
- Kerékpározásnál az Apple Watch 9 példáját követve megtalálhatja a lehetőséget arra, hogy a leolvasott értékeket az iPhone-ra tükrözze. Így kényelmesen megtekintheti őket például akkor, amikor a telefon a kerékpár kormányán van. A wattmérőt is képes érzékelni. A megfigyelt értékek között található az eltelt idő, az átlagsebesség, a magasság, az aktuális magasság, pulzusszám (beleértve a zóna besorolást is).
A tevékenységek között megtalálható a triatlon is, amely az úszást, a futást és a kerékpározást egyesíti egy módban.
Az Apple Watch 10 lehetővé teszi, hogy bizonyos mértékig testre szabjuk az edzéseket. Beállíthatjuk például, hogy értesítsen az eltelt időről, az elégetett kilokalóriák mennyiségéről vagy egy bizonyos pulzusszám eléréséről. Bizonyos tevékenységeknél intervallumokat is beállíthat közvetlenül az órán, hogy mikor edzen és mikor pihenjen. Ez jól jöhet HIIT-edzéseknél vagy intervallumfutásnál. Ebből a szempontból az óra igazán nagyszerű segítő, és a szabadidős sportolókat biztosan lenyűgözi a funkciók sokaságával.
Profi sportolóknak valószínűleg inkább egy Garmin okosóra lesz a jobb választás. A lelkes futók például tökéletes munkát végeznek majd a Garmin Forerunner modellekkel, amelyek különféle statisztikák széles skáláját kínálják, a magasabb kategóriájú modellek pedig akár futóútvonalak előre beállítását is lehetővé teszik a navigációhoz.
Néhány Garmin órával ellentétben az Apple alapfelszereltségű órája nem kínál animált edzéseket, amelyek megmutatják az egyes gyakorlatok helyes elvégzésének módját. Alternatívaként harmadik féltől származó alkalmazásokat kell használni.
A méréseket az edzés közben háttérbe szoríthatjuk, és az órát más célokra is lehet használni. Így gyaloglásom figyelése közben nem jelentett problémát, hogy elolvassam az üzeneteket, és megnézzem, milyen egyéb teendők várnak aznap.
Társfunkció a biztonságért
Az egyik praktikus funkció a Kísérő alkalmazás, amely nem csak nők számára hasznos. Akkor jön jól, ha este futni indul, és egy kicsit kényelmetlenül érzi magát, mert nem szeretné, ha bármi történne. A funkció értesítést küld a kiválasztott kontaktnak, ha hosszabb ideig nem folytatja az utat, vagy ha letelt a tevékenység teljes időtartamára beállított idő. Így tudatja a partnerével, hogy valami történt.
Hasonlóképpen, a funkció egy baráti társaságnak is jól jöhet, akik hazafelé tartanak, és mindannyian szeretnék értesíteni egymást, hogy biztonságban megérkeztek. Számomra ez a funkció igazán hasznos, és már többször is alkalmaztam.
Tökéletesen kezelik az üzenetküldést
A telefonhívások indításáról az Apple Watch 10-ről már beszámoltam. Üzeneteket azonban ugyanúgy kényelmesen lehet küldeni az óráról, mint a korábbi generációkból. Választhatunk előre beállított válaszok közül, vagy diktálhatunk üzenetet az órára. A diktálás problémamentesen működik, és meg lehet adni az órának, hogy hová tegyen írásjelet (például: "Hol vagy kérdőjel").
A korábbi generációkhoz hasonlóan nincsen magyar nyelvű szoftveres billentyűzet. Engem személy szerint nem zavar, mert általában az órámon is ki tudom tapogatni az üzeneteket, és a hangbevitel számomra kényelmesebb. Ha mégis szeretnéd használni a billentyűzetet az órán, javaslom, hogy állítsa be az iPhone-ot (és így az órát is) angolra, így megkapja a billentyűzetet (természetesen angolul).
Az emojikból is gazdag a választék. Az üzenetekre is válaszolhat (például egy hüvelykujjal felfelé vagy egy szívvel), akárcsak az iMessage-ben az iPhone-on.
Apple Pay támogatás
A többi Apple Watch-hoz hasonlóan természetesen az Apple Pay segítségével érintésmentesen lehet fizetni az Apple Watch 10-zel is. Ha leveszi az órát a csuklóról, majd visszateszi, a fizetés előtt be kell írni egy kódot. Ha azonban még aznap délután vásárolni megy, és a csuklón hagyja az órát, nem kell újra megadni.
Térképek és navigáció
Végül, de nem utolsó sorban az Apple Watch 10 a navigációról szól. A Térképek segítségével egyszerűen megadhatjuk a kívánt címet (diktálással), kiválaszthatjuk a közlekedési eszközt, majd hagyhatjuk, hogy a készülék navigáljon. A teljes térkép megjelenik a képernyőn, ami megkönnyítette a tájékozódást. Ebben a tekintetben az óra jobban kiszolgál, mint néhány konkurens modell, amelyek csak egy nyilat és követendő útvonalakat kínálnak.
Egyéb funkciók
Természetesen az Apple Watch Series 10 számos más hasznos funkciót is kínál, mint például időjárás-előrejelzés, naptár, világidő kijelzés és így tovább. További alkalmazások letölthetők az AppStore-ból.
Konklúzió – kinek ajánlanám az Apple Watch Series 10-et?
Az Apple Watch Series 10 kétségtelenül egy kiváló készülék, amely az Apple ökoszisztéma rajongóinak készült. Ugyanakkor az előző modellhez képest csak finom változásokat hoz, így a legtöbbek számára valószínűleg nem éri meg frissíteni egy újabb készülékre.
Az újdonságok közül jelentős a teljes méretű hangszóró, amelyet telefonáláskor vagy zenehallgatáskor közvetlenül a csuklónkról használhatunk. A mikrofon is javult, mivel most már nagyon jól ki tudja szűrni a hangunkból a környezeti zajokat. Az utolsó jelentős újítás a mélységmérő, amellyel az óra 6 méteres mélységig használható. Búvárkodásra tehát nem alkalmas, de sznorkelezéshez vagy edzéshez nagyszerű segítség.
A biztonság kedvéért fontos megemlíteni, hogy az Apple Watch 10 csak iPhone-okkal párosítható. Magasabb árra és alacsonyabb akkumulátor-üzemidőre is számíthatunk (csak a gyorstöltés javult). Legalább kétnaponta tölteni kell majd az órát. Másrészt viszont gazdag funkcióválasztékkal, gyors működéssel és intuitív kezelőfelülettel rendelkezik.
Teszt: Apple Watch Series 10 okosóra
-
A kivitelezés minősége
-
Akkumulátor
-
Operációs rendszer
-
Kompatibilitás
-
Ár/teljesítmény arány
Egy új modell az Apple-től
Az Apple bemutatta a Watch Series 10 új generációját. A legfontosabb új funkciók közé tartozik a teljes értékű hangszóró az órában, a továbbfejlesztett mikrofon és a Depth Meter alkalmazás. Az óra az eddigi legnagyobb és legfejlettebb kijelzővel dolgozik, amely különböző betekintési szögekből jobban leolvasható. Hogyan teljesített az óra a tesztem során?
Előnyök
- Teljes értékű hangszóró
- Továbbfejlesztett mikrofon a hívások lebonyolításához
- Mélységmérő alkalmazás
- Életjelek mérése
- Alvási apnoe felismerése
- A kijelző különböző látószögek mellett is könnyen leolvasható
Hátrányok
- A Watch 9-hez képest a változások meglehetősen csekélyek
- Magasabb ár
- Rövid akkumulátor-üzemidő