Választás robotporszívók: gyakorlati tippek és összehasonlítás

Gyors összehasonlítás

Választás robotporszívók: gyakorlati tippek és összehasonlítás

A robotporszívók kiváló segítőtársak minden nagyobb háztartásban. A modern modellek nemcsak porszívóznak, hanem kiválóan fel is mosnak, közben automatikusan utántöltik a vizet és kimossák a mopokat. Bemutatjuk önnek a porszívótípusokat, a navigációs rendszereiket, valamint azt is, melyik alkalmas allergiásoknak vagy kisállatos otthonokba. Megmutatjuk, mely paraméterek a legfontosabbak, és mire érdemes figyelni a választásnál. Ha konkrét ajánlásokat keres, nézze meg részletes robotporszívó tesztjeinket is.

Gyakran ismételt kérdések és válaszok

Mik a robotporszívók előnyei?

A legnagyobb előny a önálló működés, főleg a fejlettebb modelleknél. Akár hetekig képesek teljesen önállóan takarítani, ilyenkor csak a víztartály feltöltése szükséges a dokkoló állomáson.

Mik a robotporszívók hátrányai?

Nem helyettesítik teljesen a hagyományos porszívót vagy a kézi felmosót. Nem tudnak felszívni például kavicsokat vagy durva homokot az előszobában, és ugyanígy nem birkóznak meg a rászáradt foltokkal.

Használható a felmosás funkció?

Igen, de csak a magasabb kategóriás robotporszívóknál. Ha csak passzív felmosóval (folyamatosan nedvesített törlőkendővel) vannak felszerelve, akkor a takarítás hatékonysága nem kielégítő. A leghatékonyabbak a forgó mopok, illetve az automatikusan mosott törlőkendők a dokkoló állomáson.

Hogyan működik a robotporszívó többszintes házban?

A modern porszívók általában több térkép tárolását is támogatják. A dokkoló állomással ellátott szint mellett átvihetők másik emeletre is, és az alkalmazásban át lehet váltani a térképet. Az állomást érdemes a nagyobb alapterületű szinten elhelyezni, hogy a mopok mosása vagy a töltés egy takarítási ciklus alatt is megoldható legyen.

Alkalmas a robotporszívó allergiásoknak?

Főként a fejlett, nagy dokkoló állomással rendelkező porszívók alkalmasabbak, mint a legtöbb kézi porszívó. A szemetet a porszívó a dokkban lévő porzsákba szívja, amely eltávolításkor automatikusan lezáródik. Csak minimális por jut a levegőbe. HEPA szűrővel szereltek mind a porszívók, mind a dokkoló állomások.

Különösen nagyobb otthonokban a robotporszívó kiváló segítőtárs, amely kiegészíti a hagyományos porszívót. Bár egyelőre nem tudja teljesen helyettesíteni azt, jelentősen csökkenti a kézi porszívózás szükségességét. Ez a legjobb megoldás arra, hogy a padlók akár hetekig tiszták maradjanak anélkül, hogy kézi takarításra lenne szükség. A robotporszívó minősége – és általában az ára is – meghatározza, milyen gyakran kell majd elővenni a hagyományos porszívót vagy a felmosót.

Tökéletes választás a robotporszívó kisgyermekes vagy háziállatos otthonokban, ahol a tiszta padló gyakran csak néhány óráig marad meg. Ilyen helyeken a porszívó minden nap automatikusan takaríthat, ideális esetben akkor, amikor senki sincs otthon. Ezt általában a takarítási ütemezés vagy a távoli indítás biztosítja.

Alapvető paraméterek

Egy hagyományos kézi porszívó kiválasztásánál az egyik legfontosabb paraméter a szívóerő. A robotporszívóknál ez szintén lényeges, de nem elsődleges szempont. Ennek oka egyrészt az alsó kefék, amelyek javítják a száraz tisztítás hatékonyságát, másrészt a robotporszívók kialakítása, ahol a szívómotor közvetlenül a padló felett helyezkedik el. A kézi porszívóval ellentétben így szinte semmilyen vákuumveszteség nem keletkezik. Ezért a robotporszívók szívóerejét semmiképp sem lehet összehasonlítani a hagyományos porszívókéval.

Választás robotporszívók: gyakorlati tippek és összehasonlítás

A robotporszívó szívóereje akkor lehet fontos, ha elsősorban száraz tisztítást végez (felmosás nélkül), és otthonában magasabb szálú szőnyegek találhatók. Ilyen esetben érdemes legalább 8 000 Pa (pascal) teljesítményű porszívót választani, az ideális pedig 10 000 Pa feletti érték. Ugyanez igaz az erős igénybevételű szőnyegekre is.

Szőnyegporszívózás hosszú bolyhokkal

Ha otthonában nagyon hosszú szálú szőnyegek is vannak (például a kanapé vagy az ágy mellett), a robotporszívó valószínűleg nem fogja tudni kitisztítani azokat. Ennek fő oka, hogy fennáll a veszélye annak, hogy a szőnyeg beleakad az oldalkefékbe. Ezek hosszú sörtékkel rendelkeznek, amelyek gyakran belegabalyodnak az ilyen szőnyegekbe.

Szűrés és fogyóeszközök

A szűrésre nem kell különösebb figyelmet fordítani a választás során. Gyakorlatilag minden modell HEPA szűrővel van felszerelve. Így legfeljebb a csere szűrők árát érdemes összehasonlítani, ahogy a többi fogyóeszköz (alsó kefék, oldalkefék, dokkoló állomás zsákja, mopok) esetében is.

Az akkumulátor kapacitása és töltésenkénti élettartama

Kissé fontosabb paraméter a akkumulátor kapacitása és az üzemidő. Ez azonban ismét olyan tulajdonság, amelyet nem lehet összehasonlítani a hagyományos porszívókkal. A robot ugyanis önállóan dolgozik, és ha takarítás közben lemerül az akkumulátor, visszatér a dokkoló állomásra, majd a szükséges töltöttségi szint elérése után folytatja a takarítást.

Viszonyításképpen elmondható, hogy egy jó porszívó akkumulátorának legalább 3 000 mAh kapacitással kell rendelkeznie, ami körülbelül két órányi működést biztosít. Ez a legalacsonyabb szívóerőn, felmosás nélkül értendő. A nedves tisztítás és a magasabb teljesítmény természetesen lerövidíti az üzemidőt.

Felmosóval vagy anélkül?

Mielőtt belemerülne a porszívók paramétereibe és tesztek olvasásába, érdemes alapvető áttekintést szerezni a porszívó-koncepciókról. Manapság ezek szinte mindig kombinálják a száraz és a nedves tisztítást. Az olcsóbb modelleknél ez inkább csak egy plusz funkció, míg a legdrágábbaknál már szinte teljes értékű takarítást jelent. Íme a jelenlegi kategóriák, a legolcsóbbaktól kezdve:

Alapmodell felmosó nélkül

Bár ezek a porszívók egyre ritkábbak a gyártók kínálatában, nem szabad teljesen elvetni őket. Azok számára, akiknek csak szőnyeggel borított padlójuk van, a beépített felmosó felesleges. A piaci helyzet azonban azt eredményezte, hogy ez a koncepció csak kivételes esetekben jelent meg a felsőbb kategóriákban. Szinte mindig olyan porszívóról van szó, amely beépített portartállyal rendelkezik, amit kézzel kell kiüríteni.

Passzív felmosóval

Ezzel a robotporszívó-koncepcióval találkozhat a leggyakrabban. Valóban kínál nedves tisztítást is, de ez a legegyszerűbb megoldás. Általában kézzel kell a felmosó adaptert a porszívóra rögzíteni, és feltölteni vízzel. Bár a gyártók ezt felmosásnak nevezik, valójában csak kevéssé hatékony feltörlésről van szó.

Az alsóbb kategóriás modelleknél egyszerűen víz szivárog a tartályból a törlőkendőre, és a robot ezzel nedvesíti a padlót mozgás közben. A víz adagolása lehet elektronikus vagy egyszerűen gravitációs úton történik. Az első esetben az alkalmazásban általában beállítható az intenzitás.

A takarítás elején a szennyeződés megbízhatóan megtapad a törlőkendőn, de nagyobb kosz esetén nem tud sokat felszedni. Így a robot később szétkenheti a koszt a padlón. Még ha ez a nedves tisztítás kombinálva is van a porszívózással, nem igazán hatékony felmosásról beszélünk. Az ilyen porszívók felhasználói gyakran néhány próbálkozás után inkább csak a száraz porszívózást használják, a nedves tisztítást pedig elhagyják.

A nem megfelelő tisztítás mellett problémát jelenthet például a kis víztartály kapacitás, ami nem elegendő nagyobb otthonokhoz. Kellemetlen lehet az is, ha a törlőkendő nincs kiszárítva a nedves tisztítás után, mert ilyenkor kellemetlen szag keletkezhet.

Aktív felmosóval

Hasznosabb megoldást kínálnak azok a porszívók, amelyek továbbra is törlőkendőt használnak, de hatékonyabbá teszik a tisztítást. A nagyobb hatékonyságról rezgések, illetve a nagy dokkoló állomással való kombináció gondoskodhat, ahol a takarítás során a mopot is megtisztítja a készülék. Ezután a robot visszatér ugyanarra a helyre, és tiszta törlőkendővel folytatja a takarítást.

A Roomba porszívók mechanikus karra szerelt mopot használnak
A Roomba porszívók mechanikus karra szerelt mopot használnak

Forgó mopokkal

A kombinált porszívók legnagyobb újítása, hogy a törlőkendőket forgó mopokra cserélték. Ezek általában ketten vannak, folyamatosan nedvesek a porszívó tartályából, és intenzív mozgásukkal sokkal hatékonyabb tisztítást tesznek lehetővé. Itt már nem csak az alapvető portörlésről van szó, a forgó mopok a nagyobb szennyeződésekkel is megbirkóznak. Ezek a modellek szinte mindig nagy dokkoló állomással és víztartállyal kombináltak, ahol a mopokat beállított időközönként megtisztítja a készülék. Ez egy automatizált takarítási mód, amely a legjobban közelíti meg a kézi felmosást.

Az első robotporszívók teljesen navigáció nélkül működtek. Egyszerű szenzorra támaszkodtak, amely akkor kapcsolt be, amikor a porszívó nekiütközött a falnak vagy más akadálynak. A porszívó ekkor megfordult, és elindult a szoba másik oldalára. Így véletlenszerűen járta be a helyiséget, és egy idő után befejezte a takarítást. Nem lehetett tudni, mennyi helyet hagyott ki, ráadásul a takarítás nagyon lassú volt. A mai robotporszívók ezért már egyszerűbb vagy fejlettebb navigációs rendszereket használnak, amelyek hatékonyabbá teszik a takarítást, és lehetővé teszik a takarítás irányítását.

Giroszkópos navigáció

Az olcsóbb porszívók ezt az egyszerű navigációs módot alkalmazzák, amikor giroszkóp segítségével határozzák meg a haladási irányt. A végső szenzorokkal kombinálva, amelyek érzékelik az akadályokat, a porszívó nagyon alapvető térképet készít a helyiségekről. Ez azonban még nem elég részletes ahhoz, hogy virtuális takarítási zónákat vagy kizárt területeket lehessen beállítani, ahová a porszívó nem mehet be. Ezért szükséges mágneses szalagokat a szőnyeg alá vagy rádiós jeladókat elhelyezni az ajtókban, amelyek kijelölik a takarítási területet.

Ezek a porszívók már nagyrészt rendelkeznek alkalmazással az alapvető beállításokhoz, például az időzítéshez vagy a helyiségek takarítási sorrendjének meghatározásához.

vSLAM navigáció

Az első fejlett navigációs típus az úgynevezett vSLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping). Ebben a kategóriában két navigációs mód keveredik, amelyeket gyakran összekevernek a webáruházakban is – kamerás navigáció és maga a vSLAM. Mindkét típus nagyon nagy látószögű kamerát használ, amely a robot tetején vagy elején található. Ez a kamera pásztázza a helyiséget, és fix pontok – például ablakok, sarkok, nagyobb bútorok vagy mennyezeti lámpák – alapján tájékozódik.

360 fokos látószögű navigációs kamera

Itt ér véget a kamerás navigáció kategóriája, és ha további (másodlagos) szenzorokkal egészül ki, akkor már vSLAM navigációról beszélünk. Ez a legtöbb porszívó esetében így van, még ha a webáruházban csak kamerás navigációként is tüntetik fel.

A másodlagos szenzorok közé tartozik elsősorban az ultrahangos távolságmérés és természetesen a végálláskapcsolók. A vSLAM navigáció már olyan pontos térképet tud készíteni a helyiségekről, amely elegendő a virtuális zónák beállításához az alkalmazásban.

Hátránya, hogy hagyományos RGB kamerára támaszkodik, amely a normál színspektrumban működik, így a robotporszívó nem tud takarítani sötétben.

Előnye viszont, hogy olcsóbb megoldás a lidarhoz képest, és a kamera másodlagos funkciókat is elláthat. Például az iRobot gyártó fejlett Roomba modelljei a kamerát akadályfelismerésre is használják, például elhagyott kábelek, zoknik és egyéb tárgyak felismerésére, amelyek megszakíthatják a takarítást vagy akár kárt tehetnek a porszívóban.

Lidaros navigáció

A legfejlettebb és legpontosabb navigáció a lidaros, amelyet néha lézeres navigációnak is neveznek. A lidar modul általában a porszívó tetején forog, és gyors ütemben bocsát ki és fogad lézersugarakat. Az eltelt idő alapján meghatározza az első akadály távolságát, így feltérképezi a helyiséget. A pontosság néhány centiméteres, így a lakás feltérképezése igazán alapos.

Centiméter pontossággal lehet az alkalmazásban virtuális zónákat beállítani, és akár valós időben követni a porszívó helyzetét a térképen.

Az utóbbi években a lidar már az olcsóbb porszívókban is elérhető, így érdemes ezt is figyelembe venni robotporszívó választásakor. Kivételt képeznek a már említett iRobot porszívók, amelyek a vSLAM navigációt tökélyre fejlesztették. Ez a megoldás tudásban nem marad el a lidartól.

A lidaros navigációnak természetesen vannak hátrányai is. Az első a lidar működési elvéből adódik, amely a lézer visszaverődésén alapul. A porszívók így összezavarodhatnak a padlóig érő tükröktől. A térképen emiatt sokkal nagyobb helyiség jelenhet meg, mint amekkora valójában. A modellek nagy része azonban ezt a hibát néhány áthaladás után képes korrigálni a végső szenzoroknak köszönhetően, és módosítja a térképet.

A padlóig érő tükrök képzeletbeli szobákat hoznak létre a térképen
A padlóig érő tükrök képzeletbeli szobákat hoznak létre a térképen

A másik hátrány általában a porszívók nagyobb magassága, éppen a felső lidar modul miatt. Csak néhány gyártó helyezte előre a lidart. Ilyenek például a fejlett Ecovacs porszívók. Választáskor figyelje meg a megadott magasságot, és hasonlítsa össze a bútor alatti réssel. Nem ritka, hogy a lidar modul ütközik a radiátor alsó szélével, így a porszívó nem tud teljesen a falhoz jutni.

A lidar egy másik tulajdonsága is hátrány lehet – a lézersugár visszaverődik a függönyökről vagy az ágytakaróról is. Egyes porszívók kikerülik a földig érő függönyt, és nem mennek be az ágy alá, ha az le van takarva. Ez azonban a porszívó szoftverétől függ – ha a végső szenzor adatait részesíti előnyben, amelyet nem nyom le a takaró, akkor át tud menni alatta.

Melyik az ideális alsó kefetípus?

A piacon ugyan találni néhány teljesen alsó kefe nélküli porszívót, de a legtöbb modell rendelkezik vele. Ezek a kefék hatékonyabbá teszik a takarítást kemény padlón és szőnyegen is, ezért nem érdemes nélkülözni őket. Kivételt talán csak a nagyon szőrös háziállatot tartó otthonok jelentenek.

Pontosan a szőr és a haj dönti el, melyik a megfelelő a két alapvető kefetípus közül – sörtés vagy lamellás. Az elsőt általában az olcsóbb porszívókban találjuk, ugyanaz, mint a legolcsóbb rúdporszívókban. Szőnyegen és kemény padlón elméletben valamivel hatékonyabb lehet, mint a lamellás. Ha tehát nincs a háztartásban hosszú hajú vagy szőrös lakó, a sörtés kefe jó választás lehet. Ellenkező esetben viszont gyakran kell majd kivágni a feltekeredett hajszálakat, ezért néhány gyártó kis pengét is ad a porszívóhoz erre a célra.

Ha ezt szeretné elkerülni, válasszon lamellás kefét. Ezek általában szilikonból készülnek, a lamellák spirálban futnak a kefe körül. A takarítás hatékonysága többnyire nem rosszabb a sörtésnél, és a haj vagy szőr nem tekeredik fel rá. Egyetlen hátránya, hogy kemény padlón valamivel hangosabb. Általában azonban nem hangosabb, mint maga a porszívó motorja.

Előfordulnak kombinált kefék is, amelyek lamellát és sörtét is tartalmaznak, de ezek nem igazán előnyösek – ötvözik a nagyobb zajt és a feltekeredő hajszálakat is.

Nagy előny viszont, ha az alsó részen két kefe található az egy helyett. Az ellentétesen forgó kefék főleg hosszabb szálú szőnyegeken vagy nagyon tömött szálú, strapabíró szőnyegeken javítják a takarítás hatékonyságát, ahová a szennyeződés könnyen beletaposható.

Mennyire lesz önálló a porszívó?

Erről a témáról már röviden szóltam a bevezető fejezetben, de mostanában ez a kategória legnagyobb újítása, ezért részletesebben is kitérek rá. Ha ugyanis felső kategóriás porszívót választ, az akár hetekig teljesen önálló lehet. Az önállóságot főként a dokkoló állomás határozza meg, amely már rég nem csak töltésre szolgál.

Porszívók töltőállomással

Az alap porszívók töltőállomásánál egyértelmű a helyzet – a portartályt nagyon gyakran kell üríteni (a lakás méretétől függően), és a felmosáshoz szükséges vizet is kézzel kell utántölteni. Használattól függően tehát valószínűleg hetente többször is szükség lesz beavatkozásra. Az önállóság itt csak a töltésre vonatkozik, amikor a porszívó minden takarítás után automatikusan visszatér a töltőre.

Porszívók szemetesállomással

Az első fejlesztés, amely növeli az önállóságot, a szemetes tartállyal ellátott dokkoló állomás. Az állomás saját motorral és porzsákkal rendelkezik, amelybe minden takarítás után a porszívóból kiszívja a szemetet. Ha csak száraz takarításra használja a porszívót, a porzsák biztosan elég lesz több hétig is.

Porszívók utántöltő állomással

Ha az önálló robotnak a felmosásról is gondoskodnia kell, ehhez a dokkoló állomásnak is alkalmazkodnia kell. A porzsák mellett két további tartályt is tartalmaz – egyet tiszta, egyet szennyezett víznek. Az elsőből tölti fel a porszívó víztartályát, illetve automatikusan kimossa a mopokat. A szennyezett vizet ezután a második, hulladéktartályba szívja. Ezek a tartályok általában kb. 3 liter vizet képesek befogadni, így a porszívó ismét hetekig működhet önállóan – természetesen a padlófelület nagyságától és a vízadagolás intenzitásától függően.

A forgó mopok mosásához a dokkoló állomás sekély, tüskés tartállyal van felszerelve, ahová a porszívó leengedi a mopokat, és néhány percig forgatja őket. Az önálló porszívók mopos kendőihez pedig forgókefével ellátott állomások tartoznak, amelyet szintén vízzel áztatnak, így a kendőt kimossák. Mindkét esetben lehet meleg vízről is szó, amit az állomás maga melegít fel.

Ezután érdemes a mopok szárításáról is gondoskodni, amit minden nedves takarítás után el kell végezni. Így a porszívó megelőzi a folyamatosan nedves mopokból eredő kellemetlen szagokat. Egyes modellek forró levegővel szárítanak. Mivel azonban a szárítás több órán át tart, és közben hallható a lassan forgó ventilátor zaja, ez zavaró lehet. Ezért a dokkolóállomást a porszívóval valószínűleg nem szeretné majd a hálószobában vagy a nappaliban elhelyezni.

Hogyan lehet önállóan kombinálni a porszívózást és a felmosást?

Ha a porszívónak a száraz és nedves takarítás kombinációja mellett is teljesen önállónak kell lennie, fejlettebb vezérléssel kell rendelkeznie, amely képes megkülönböztetni a szőnyeget a kemény padlótól, és a mopokat a megfelelő pillanatban felemelni. Senki sem szeretné, ha a szőnyegek vizesek lennének a moptól.

A legtöbb modern porszívó mindkét feladatot kiválóan ellátja. Megbízhatóan felismerik a padlótípusokat, és ennek megfelelően kapcsolják be vagy ki a nedves takarítást. Vagy csak felemelik a mopokat, vagy a nedves törlőkendőt egy mechanikus kar segítségével a porszívó felső részébe hajtják. Az első megoldás nagyon elterjedt, a másodikat főként az iRobot alkalmazza.

Mit kell tudnia az alkalmazásnak?

A legtöbb modern porszívó elengedhetetlen része a vezérlő alkalmazás, amely kiváltja a távirányítót vagy a porszívón található gombokat. Természetesen számos további funkciót is kínál, amelyek testreszabhatók.

Időzítés

Az egyik legalapvetőbb funkció a takarítás ütemezése. Ideális esetben az alkalmazás képes legyen heti időbeosztásra, de egyszerű intervallum beállításra is (például minden harmadik napon).

Több térkép

Ha az otthonában több szint van, a porszívónak több térképpel is tudnia kell dolgozni. A piacon sok fejlett lidaros navigációval rendelkező modell található, amelyek azonban csak egy térképet tudnak elmenteni. Így a porszívót nem lehet könnyen áthelyezni egy másik szintre és ott takarítást indítani. Ilyenkor az eredeti térkép törlődik, és új készül. Egyszintes lakásoknál viszont ez a funkció nem lényeges.

Virtuális zónák

A sokszor említett funkció nem hiányozhat. Az alkalmazásban könnyedén létrehozhat olyan zónákat, amelyeket kizárhat a takarításból. Ilyenek lehetnek például a nagyon magas szőnyegek, amelyekbe beleakadhat a sörtés kefe. Ugyanakkor egyszeri takarítási zónákat is létrehozhat. Ilyen lehet például az előszoba vagy a kutya fekhelyének környéke, amelyeket minden nap fel lehet mosni a szokásos ütemezéstől függetlenül.

Helyiségek sorrendje

Ha otthonában főként kemény padlók vannak, amelyeket felmos a porszívó, érdemes kézzel meghatározni a helyiségek takarítási sorrendjét. Bár a porszívók a takarítás során meghatározott időközönként ki tudják mosni a mopot, mégis célszerűbb a legszennyezettebb helyiségeket, például az előszobát, a takarítás végére hagyni. Így például beállíthatja, hogy a felmosás a hálószobában kezdődjön, folytatódjon a nappaliban, a gyerekszobákban, a konyhában, és végül a porszívó a folyosót és az előszobát mossa fel.

Rutinfeladatok

Ez nem feltétlenül szükséges funkció, de jelentősen megkönnyítheti az életet egy robotporszívóval. A legtöbb beállítást egy parancsba lehet kombinálni, amellyel egyedi takarítási beállításokat indíthat. Például egy adott zóna takarítása meghatározott beállításokkal (átmenetek száma, szívóerő) minden alkalommal, amikor elhagyja az otthonát. Az indítás történhet az alkalmazásból, de akár okosotthon integrációval is, például univerzális okosgombbal vagy a telefon helyzetének figyelésével. Ha az okosotthon platformja a telefon helyzete alapján érzékeli, hogy mindenki elhagyta a lakást, automatikusan elindítja a beállított takarítási rutint.

Hogyan teszteljük a robotporszívókat

A robotporszívók olyan kategóriát képviselnek, amely hosszabb távú tesztelést igényel. Sok funkciójuk teljesen automatikus, és használat közben ezek is változnak, ahogy a porszívó „tanul”. Az első néhány takarítás során a hatékonyság még gyenge lehet, de ahogy nő a takarítások száma, a navigáció is javul.

Ezért a módszertanunkban nem szerepel semmilyen előre meghatározott pálya, amelyen mérnénk a takarítási képességeket. A tesztelés valós körülmények között zajlik, egy gyermekes háztartásban, ahol gyakran koszos a padló. Kemény padlókat is használunk a felmosási képességek tesztelésére, de szőnyegek is vannak. A hosszú távú tapasztalatoknak köszönhetően már az első takarítások során is könnyen észrevehetőek a gyengeségek, főleg a nedves takarításnál, például a konyhában vagy a gyerekszobában.

A modern, forgó mopos robotoknál például külön figyelmet fordítunk arra, mennyire alaposan takarítanak a sarkokban és a falak mentén. Gyakori hiba, hogy bizonyos helyeket kihagynak. Ugyanilyen fontos, hogy a robot felismerje a padlótípust, és szükség esetén kikapcsolja a mop funkciót a szőnyegeken.

Maguk a takarítási képességek azonban meglepő módon nem azok, ahol a legnagyobb különbségeket látjuk a robotporszívók között. Sokkal fontosabbak a szoftveres megoldások és funkciók. Kiemelten lényeges például az irányító alkalmazás kezelhetősége, amelynek funkcióit fentebb ismertettük. Még ma is találkozhatunk olyan porszívókkal, amelyek nem támogatják a több térképet. Ha valaki ilyet vásárol emeletes házba, nem tud majd egyszerűen több szinten takarítani.

Az alkalmazásoknál ugyanakkor figyelünk a ritkábban előforduló, de a használatot kényelmesebbé tevő funkciókra is. Ilyen például a többszöri takarítás beállítása egy adott helyiségben, vagy a mop szárításának elhalasztása néhány órával. Mivel egyre nagyobb trend az okosotthon és az automatizáció, kiemelten vizsgáljuk azt is, hogyan lehet a porszívót ezekhez a rendszerekhez csatlakoztatni.

A vizsgált üzemeltetési tulajdonságok közé tartozik például a zajszint takarítás vagy mop szárítás közben, illetve az energiafogyasztás is. Mivel a dokkolóállomások folyamatosan áram alatt vannak, éves szinten akár több ezer forinttal is növelhetik a villanyszámlát.

Autor: Stanislav Janů
Szerző: Stanislav Janů
Több mint 15 éve foglalkozom technológiai újdonságok és kütyük tesztelésével. Ennyi idő után is folyamatosan meglep, hogy az emberek milyen megoldásokat képesek kitalálni a munkájuk megkönnyítésére. Tipikus példa erre a robotporszívók egyre kifinomultabb világa, amellyel régóta foglalkozom. Emellett tesztelek kültéri kamerákat, autós kamerákat, okosórákat és gaming kiegészítőket is.
Hogy tetszett ez a cikk?
Vaše hodnocení
Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ecovacs Deebot T50 Pro Omni
A szerkesztő tippje
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram